Ege Haberleri

EGE

  Mavi Yol'a darbe

  Hürriyet Haber
  25 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2000 - 00:01

  Bodrum'un 17 koyu ve Mazı Köyü'ndeki sahil şeridi, turizm merkezi ilan edildi. Mavi Yol'un önemli duraklarının imara açılması tepki topladı.

  BODRUM'un cennet koyları beton tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Mumcular Belediyesi, mücavir alanındaki Mazı Köyü'nün 400 dönüm sahil kesimini, Turizm Bakanlığı'nın isteği, Bayındırlık Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü'nün onayıyla turizm merkezi olarak tescil etti.

  Askıya çıkarıldı

  İMAR tadilatı, Mumcular Belediyesi ve Mazı Köyü Muhtarlığı'nda 3 Mayıs'ta askıya çıkarıldı. 30 günlük yasal askı süresi sonunda koyların imara açılacağı belirtildi. Betona boğulan Bodrum'u soluksuz bırakacak kararlar, cennet Mazı'nın yapılaşmaya açılmasıyla bitmedi.

  İnşaat yapılsın diye

  23 Eylül 1997 tarihinde 1997 / 9985 sayıyla yayınlanan, Başbakan Mesut Yılmaz ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in imzalarını taşıyan kararname gereği yapılan çalışma kapsamında, 17 koyu içeren geniş kıyı şeridi de otel ve tatil köyü inşaatı yapılabilmesi amacıyla turizm merkezi ilan edildi.

  Plan tadilatı onaylandı

  ‘‘MUĞLA - Milas - Çökertme Turizm Merkezi’’ adı altında yapılan çalışmalar sonucunda Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Turizm Bakanlığı'nın isteği üzerine gerekli plan tadilatlarını yapıp onayladı. Tur teknelerinin gözde uğrak yeri, doğa harikası koyların imara açılması büyük tepki topladı.

  Her yer tesis ile dolacak

  TURİZM merkezi ilan edilen bölgede Bodrum - Hurma Burnu arasında 4, Hurma Burnu ile Cücen Burnu arasında 3, Cücen ve Kopça Burnu arasında 3, Kopça Burnu ile Çökertme Mevkii arasında 3, Çökerme ile Karaburun arasında 3 ve Karaburun ile Göğebakan Mevkii arasında bir koy yer alıyor. Kerme Körfezi olarak adlandırılan bölgede, bakir koylardaki arazilerin tamamı hazine arazisi. Mazı Köyü'nde turizm merkezi ilan edilen 400 dönüm arazinin 300 dönümü özel mülkiyette. Kalan 100 dönümü ise hazine arazisi. Bu bölgeler çalışmalar tamamlandığında dev turistik tesislerle dolacak.

  Bodrum’da günün fıkrası

  BODRUMLU denizciler son kararları şu fıkra ile özdeşleştiriyor:

  Gökçe Kırağı kuşu hep kendi yuvasına pislermiş. Bir gün yavru Gökçe Kırağı kuşu annesine sormuş: Anne niye bizim yuvamız böyle pis?

  Anne cevap vermiş: Yavrum biz hep yuvamıza pislersek yuva nasıl temiz olur ki...’’

  Bu karar Mavi Tur'u bitirir

  MAZI ve Kerme Körfezi'ndeki 7 milyon metrekarelik sahil şeridinin turizm merkezi ilan edilerek imara açılmasına Bodrumlu denizcilerden büyük tepki geldi. Deniz Ticaret Odası Şube Başkanı Oya Kaptanoğlu, ‘‘Bu uygulama hem mavi turu, hem de ekolojik dengeyi altüst edecek. Türkiye'nin 2010 yılına kadar yatak ihtiyacı olmadığı bilinirken, tesislere yeni yer açmak için böyle bir uygulamaya başlanması düşündürücü ve üzücü. Oda olarak uygulamanın durdurulması için yasal girişimlerin yanında kampanya başlatacağız’’ dedi.

  BODRUM Yatçılar Derneği Başkanı Sinan Özer de, ‘‘Gökova'da el değmemiş sadece Çökertme, Ekincik ve Göcek koyları kalmıştı. Göcek'i askeri dinlenme tesisine, Çökertme'yi de otellere açarak mavi turun tüm esprisini yok ediyoruz. Bu uygulamalar mavi turu öldürür’’ dedi.

  BODRUM Denizciler Derneği Başkanı Macit Gündoğdu da uygulamanın yatçılığın sonunu getireceğini belirterek, yasal yollara başvuracaklarını söyledi. Gündoğdu ‘‘Kimse Bodrum'da ekmeğini denizden çıkaran 10 bin insanın geleceğiyle oynayamaz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı