Mavi Marmara saldırısını soruşturma talebi

LONDRA / AA
04.01.2015 - 15:55 | Son Güncelleme: 04.01.2015 - 17:07

Londra Polisi Savaş Suçlarını İnceleme Birimi'nden, Mavi Marmara saldırısında yaralanan ya da gözaltına alınan İngiliz vatandaşları için soruşturma başlatılması talebinde bulunuldu.

Mavi Marmara saldırısı mağdurlarıyla ilgili uluslararası mahkemelerde de davalar açan hukuk ekibi tarafından yılbaşından önce yapılan soruşturma başvurusuyla Londra polisinden ayrıca Mavi Marmara saldırısından sorumlu İsrailli üst düzey askeri yetkililerin İngiltere'ye seyahat etmeleri halinde gözaltına alınıp, sorgulanmaları istendi.
Hukuk ekibi bu çerçevede polise İsrailli üst düzey askeri yetkililerle ilgili kanıtlar sundu.

Hukuk ekibindeki KC hukuk bürosu yetkilisi Hakan Camuz yaptığı açıklamada, "Mavi Marmara'da 34 İngiliz vatandaşı bulunuyordu. Bu kişiler arasında kurşunla yaralananlar, dayak yiyip yaralananlar, ağır yaralananlar da var. Bu kişilerin hepsi gözaltına alındı ve üç gün hapiste tutuldular. İsrail askerlerinin savaş suçları işlediği gerekçesiyle 13 İngiliz vatandaşının haklarını İngiliz makamlarında aramak için Londra Polisi Savaş Suçlarını İnceleme Birimi'ne başvurduk. İngiliz polisinin, İngiliz vatandaşlarına yönelik işlenen bu suçla ilgili soruşturma açmasını bekliyoruz" diye konuştu.

İsrailli üst düzey askeri yetkililerin İngiltere'ye gelirlerse gözaltına alınıp, sorgulanmalarını da polisten istediklerini ifade eden Camuz, "Bu insanların İngiltere'ye gelmeleri halinde ya da burada mal varlıkları varsa bunlarla ilgili polis soruşturmasının açılmasını istedik" dedi.

Hakan Camuz ayrıca soruşturma başvurusunun İngiltere'de hukuki bir yolun başlangıcı olduğunu belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı