Gündem Haberleri

  Mavi Marmara pazarlığı

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  29.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl 31 Mayıs’ta 9 Türk’ün öldüğü Mavi Marmara baskınının birinci yıldönümü öncesi, Washington’da ikinci feribot’ diplomasisi yaşanıyor. ABD, haziran sonu Gazze’ye doğru yeniden sefere çıkmayı planlayan Mavi Marmara’yı durdurmak için bütün ağırlığını koydu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da yeni Gazze seferinin cesaretlendirilmemesi çağrısı yaptı.

  ABD Hükümeti, geçen yıl kuşatma altındaki Gazze’ye yardım götürürken İsrail baskınına uğrayan Mavi Marmara feribotunun haziran sonu Gazze’ye doğru tekrar bir yardım seferine çıkmasını önlemek için Ankara’ya ikna operasyonu başlattı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Türk hükümetini seferi durdurması için ikna görüşmeleri yürütüyor.
  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Türk Hükümeti ile temas kurup Mavi Marmara konusunu ele aldık. Açıkçası, kimse geçen sefer olanlar gibi bir şey görmek istemiyor” dedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, ABD’nin çabalarına ortak oldu. Genel Sekreter yaptığı açıklamada bölgedeki tüm ülkelere bir çağrıda bulunarak, hükümetlerden Gazze blokajını delmeyi deneyecek yeni bir feribot seferinin engellenmesi için bütün güçlerini kullanmalarını istedi. Ban Ki-mun, ayrıca “İsrail Hükümeti dahil, bütün hükümetler bir şiddet olayının yaşanmaması için sorumlu ve dikkatli davransın” dedi. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği üzerinden yürütülen feribot müzakerelerinde kritik rol üstlenen asıl ismin ise, eski milletvekili Robert Wexler. Obama’nın birkaç ay öncesine kadar İsrail Büyükelçisi olarak atamayı düşündüğü, Türkiye’ye her zaman yakın olmuş Ortadoğu Barışı İçin Daniel Abraham Merkezi Başkanı Wexler, Hürriyet’e Mavi Marmara müzakerelerine katıldığını doğruladı.
  BM raporu ertelendi
  Bu arada İsrail’e yakın Amerikalı bir uzman Türk hükümetinin 2’nci Gazze seferi konusunu BM’nin Soruşturma komisyonunun bugünlerde açıklayacağı Mavi Marmara raporuna bağladığını savundu. Uzman, geçtiğimiz haftalarda taslak hali basına sızan ve başta İsrail’den özür talep etmemesi, genel çerçevesiyle İsrail tezlerine yakın olması nedeniyle Türk tarafının tepkisini çeken raporun son halinin Türk Hükümeti’nin ikinci feribot seferinde takınacağı tavırda belirleyici olacağını söyledi. Üst düzey bir Türk yetkili ise, raporun yayınlanmasının, ilk seferin yıldönümü olan 31 Mayıs’tan sonraya ertelendiğini söylemekle yetindi.

  Mısır ablukayı kırdı

  HÜSNÜ Mübarek’in devrilmesinin ardından İsrail’e yönelik politika değişikliğine giden Mısır dün İsrail’in abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi ile sınırını açtı. Mısır, Sina Yarımadası’ndaki Refah Sınır Kapısı’nı daha önce insani nedenlerle geçici sürelerle açıyordu. Sınırın Gazze Şeridi tarafından ilk geçen, 15 kişiyi taşıyan bir yolcu otobüsü ile hastaları taşıyan iki ambulans oldu. Filistinliler, Mısır’a geçebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Mısır, Gazze Şeridi’nden gelenleri koşullu kabul ediyor. 18-45 yaş arası erkeklerin geçişi özel izne tabi olacak. Kadın çocuk ve yaşlıların geçişi ise, serbest.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı