Dünya Haberleri

  Mavi Marmara avukatlarından UCM'ye itiraz

  DHA
  30.01.2015 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Mavi Marmara avukatları, Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Mavi Marmara dosyasıyla ilgili verdiği karara itiraz dilekçesi verdi.

  UCM savcısı, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırısı ile savaş suçu işlediğini ama olayın yoğunluk açısından UCM'de görülmeye yeterli olmadığını ifade etmişti.

  Filistin'in UCM'ye taraf olmasıyla beraber İsrail aleyhine UCM'de soruşturma başlattı ve UCM savcısı İsrail'in savaş suçları hakkında soruşturulacağını açıklamıştı.

  UCM'ye yapılacak itirazın ardından avukat ve uzman hukukçular basına bilgi verdi. Yapılan açıklamada, "Bugün UCM'nin ön mahkemesine itiraz başvurumuzu yaptık. UCM savcılığı tarafından verilen kararda yazdığı esaslar dikkate alındığında İsrail tarafından yapılan saldırıda oluşan suçun ağırlığı, unsurları ve yetkisi bakımından UCM'nin yetki sahasına girdiğine inanıyoruz. Komorlar Birliği avukatları olarak UCM savcısının verdiği karara bugün itibari ile itiraz etmiş bulunuyoruz. Önbüro'dan dava açılmasının gerektiğine dair karar almalarını bekliyoruz." denildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı