Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mavi Kitap’ı Meclis’e sokmadı

  Sefa KAPLAN
  05 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ağustos 2009 - 22:20

  Her şey CHP milletvekili emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ’ın İngiltere Parlamentosu’na yazdığı bir mektupla başladı.

  Elekdağ, TBMM üyelerinin tamamının imzaladığı mektubunda, “Bir savaş propaganda imalatı olarak” nitelediği ‘Mavi Kitap / Blue Book’un “mesnetsiz ve asılsız olduğunun açıklanmasını” talep ediyordu. Elekdağ’a göre, tarihçi Arnold Toynbee tarafından hazırlanan ve orijinal ismi, ‘Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilerin Uğradığı Muamele, 1915-1916’ olmakla birlikte ‘Mavi Kitap / Blue Book’ olarak bilinen kitap, “Ermeni tarihçilerin iddialarını kanıtlamak için kullandıkları en önemli kaynaklardan birini” teşkil etmekteydi.

  Bunun üzerine, merkezi Londra’da bulunan Gomidas Ensititüsü Genel Direktörü tarihçi Ara Sarafian ve Lordlar Kamarası üyesi Lord Avebury, ‘Mavi Kitap’ın sansürsüz baskısını, kaynakları göstererek İngilizce ve Türkçe hazırladılar. 26 Haziran’da Ankara’da her iki ismin de katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyunun bilgisine sunulan kitap, aynı gün TBMM’ndeki bütün milletvekillerine de isim isim gönderildi. Ancak kitapların tamamı bir süre sonra Belge Yayınları’nın sahibi Ragıp Zarakolu’na iade edildi.
  Kitapların milletvekillerine ulaşmasını engelleyen ismin CHP milletvekili Şükrü Elekdağ olduğu ortaya çıktı. Elekdağ, “Ben Mavi Kitap’la ilgili girişimi haber alır almaz TBMM Başkanı Köksal Toptan’ı uyardım ve kitabın dağıtımını engelledim” dedi.

  Bu bir sansür değil

  Elekdağ, şunları söyledi: “Yalan dolu olduğu bizzat kitabı hazırlayan Arnold Toynbee tarafından itiraf edilen bir kitabın dağıtımını önlemenin bir görev olduğu bilinciyle böyle hareket ettim. Bunun sansür olduğunu filan düşünmüyorum. Propaganda kitabının yayılması ve dağıtılması doğru olmaz.”

  Şükrü Elekdağ, Sarafian’ın kendisine yönelik herhangi bir daveti olmadığını, belirterek, “Türkiye’de veya İngiltere’de Sarafian ile Mavi Kitap meselesini tartışmaya hazırım” diye konuştu. Yayıncı Zarakolu, “Kitapların milletvekillerine ulaşmasının engellenmesinin skandal olduğunu” belirterek, “bunun milletvekillerinin iradesine el koymak” anlamına geldiğini söyledi. Zarakolu, kitapları milletvekillerinin ev adreslerine göndereceklerini de ifade etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı