Ege Haberleri

EGE

  Mavi bayraklı denize pislik akıyor isyanı

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  04.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.08.2009 - 21:54

  Bodrum Gündoğan Kızılburun’daki toplam 279 villanın bulunduğu Kırmızı Değirmen ile Tunalı İnşaat ve Tatil sitelerinin ortak kullandığı, ancak yetersiz kalan ve sızdıran foseptik yüzünden atık suların iki aydır beldenin mavi bayraklı denizine boşalması halkı, yerli ve yabancı tatilcileri isyan ettirdi.

  Foseptiğin denize boşaldığı ve kokudan durulamayan sahilde toplanan tatilciler, bir çok kişinin döndüğünü, bazılarının villaları satışa çıkardığını ve çocuklarda deri hastalıkları başladığını iddia etti.

  Uyarılar sonuç vermedi

  Yaz aylarını Palm Resort Tatil Sitesi’ndeki villasında geçiren ve Moskova’da bir inşaat firmasında çalışan inşaat mühendisi ve sitenin yöneticisi Nedim Ayaroğlu (43), Kırmızı Değirmen’in foseptik kanalına üç ay önce Tunalı İnşaat’ın yaptığı villaların bağlandığını ve kapasite artınca iki aydır taşan atık suların önce sahile, ardından denize aktığını söyledi. Valilik, kaymakamlık, jandarma, belediye, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’ne şikayet etmesine karşın sonuç alınamadığını belirten Ayaroğlu, şunları söyledi: "Komşu site diyerek defalarca yaptığımız uyarı sonuç vermedi. Belediye tutanak tutup her iki siteye 6 bin lira ceza kesti. İki aydır denize akan çevre ve sağlık açısından büyük tehdit oluşturan rezaleti hiçbir kurum önleyemedi. Foseptik suları denize akarken çektiğimiz fotoğraf ve görüntüleri ilgili kurumlara ilettik. Ancak çözüm bulunamadı. Denizin rengi değişti, çocuklar cilt hastalıklarına yakalanmaya başladı. Burası tarihi Apastol Kilisesi’nin karşısında, temiz denizi mavi bayrağıyla ünlü cennet bir sahildi. Villa alanların yaz ortasında denize giremediğini, sağlıklarının tehdit altında olduğunu düşünürsek ülkemize ve turistik ilçeye bundan daha fazla kimse kötülük yapamaz."

  Yaz ortasında eve hapis

  Aldığı villaya sık sık Rusya’dan tatile gelen fizik mühendisi Tatiana Buhraba Ulanova (44) da, "Bodrum’un en temiz denizi ve güzel havası nedeniyle aldığımız villada kabus yaşıyoruz. İki aydır denize giremiyoruz, sitemizin havuzunu ve sosyal tesislerini pis koku yüzünden kullanamıyoruz. Yaz ortasında evlerde kapalı kaldığımız gibi, insan ve çevre sağlığını tehdit eden bu rezalete dur diyen çıkmadı" dedi.

  Öğle saatleri olmasına rağmen iskelelerde tek kişi bulunmazken, pis suların sahile ve denize akmaya devam ettiği, pis kokunun da 500 metre uzaktan hissedildiği görüldü. Bu arada site görevlileri gazetecilere müdahale etmek istedi, jandarma engel oldu.

  Başkan tepkisi

  á Gündoğan’ın MHP’li Belediye Başkanı İbrahim Bilgi, siteler için yasal işlemlerin yapıldığını, para cezası verildiğini, olayın devam etmesi durumunda en ağır yaptırımların, hatta mühürleme kararı alınabileceğini belirterek şöyle konuştu: "Yüz binlerce dolarlık villaları yapıp satmakla işin bitmediği ortada. Yüzde 99’u turizmden ekmek yiyen insanların mutlaka denize, doğaya en önemlisi insan sağlığına sahip çıkması büyük bir zorunluluktur. Aksi takdirde bu insanlar sadece kendilerine değil, beldeye hatta ülke turizmine zarar vermektedir. Yasal süreci başlattık, hızla sürdürüyoruz. Devletin diğer kurumlarının da aynı duyarlılığı göstermesi ile turizme yakışmayan bu görüntüleri ortadan kaldıracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Turizmde olumsuzluğa kötü görüntülere izin vermeyiz."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı