MUĞLA HABERLERİ

'Mavi Balina' Tatbikatı sona erdi

DHA
29.11.2016 - 13:19 |Son Güncelleme :
DHA

Doğuş Esat BERME/MARMARİS (Muğla), (DHA)- TÜRK Deniz Kuvvetleri'nin ev sahipliğinde Doğu Akdeniz'de gerçekleştirilen, dünyanın en prestijli tatbikatlarından 'Mavi Balina- 2016 Davet Tatbikatı' sona erdi.
Gizli bir silah olan denizaltılara karşı taktiklerin denendiği dünyanın en prestijli tatbikatlarından MAVİ Balina- 2016 Davet Tatbikatı sona erdi. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ev sahipliğinde NATO, Amerika Birleşik Devletleri, Bulgaristan, Pakistan ve Romanya Deniz Kuvvetleri unsurları ile Türkiye'den Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla 9 gün süren tatbikat, Doğu Akdeniz'de yapıldı.
Tatbikat kapsamında gerçek harekat ve görevlere hazırlıklarını desteklemek maksadıyla koordineli denizaltı savunma harbi, denizaltı ve deniz hava harekatı eğitimlerinin yapıldığı belirtildi. Ayrıca tatbikat kapsamında Deniz Kuvvetleri personelinin tatbikat planlama ve icra etme kabiliyetinin geliştirildiği, dost ve müttefik ülke deniz kuvvetleri unsurları ile ortak usullerin ve taktiklerin denenmesi ve birlikte çalışabilirliğin artırıldığı, bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlandığı belirtildi.
Tatbikata Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan; TCG Gelibolu, TCG Gemlik, TCG Gökova, TCG Göksu ve TCG Oruçreis firkateynleri, TCG Dolunay, TCG Çanakkale, TCG Doğanay, TCG Burakreis ve TCG Sakarya denizaltıları, TCG Rüzgar ve TCG Poyraz hücumbotları, TCG Beykoz korveti, TCG Akar lojistik destek gemisi, 2 deniz karakol uçağı, 6 helikopter ile VLF BAFA Denizaltı Cevapsız Yayım İstasyonu, Türk Hava Kuvvetlerinden 2 F-16 uçağı, NATO Daimi Deniz Görev Grubu'ndan (SNMG-2) Kanada'ya ait HMCS Charlottetown fırkateyni ile İspanya'ya ait ESPS Cantabrıa lojistik destek gemisi, Bulgaristan'dan BGS Verni fırkateyni, Pakistan'dan PNS Alamgir fırkateyni, Romanya'dan ROS Macellarıu korveti, ABD'den USS Carney muhribi ile 1 Deniz Karakol Uçağı, NATO Deniz Komutanlığı'ndan (MARCOM) 1 Süratli Analiz Timi, Ayrıca ABD, Bahreyn, Gambiya, Gürcistan, Kuveyt, Lübnan, Nijerya, Pakistan, Romanya ve Suudi Arabistan'dan toplam 17 gözlemci, 2 karargah subayı ve 1 Süratli Analiz Timi personeli, olmak üzere 11 yabancı ülkeden toplam 6 gemi, 1 deniz karakol uçağı ve 17 gözlemcinin katıldığı açıklandı.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:
"Türk Deniz Kuvvetleri tarafından planlanan ve icra edilen bu tatbikata katılım konusunda gösterilen yoğun uluslararası ilgi, deniz kuvvetlerimizin dost ve müttefik devletlerin deniz kuvvetleri ile olan yakın işbirliği ve birlikte çalışabilirliğinin bir göstergesi olması yanı sıra birleşik ve müşterek tatbikat planlaması ve icrası açısından geldiği yüksek seviyeyi ortaya koymuştur. Dost ve müttefik ülkelerin katılımı ile çok uluslu olarak icra edilen Mavi Balina Davet Tatbikatı katılan ülkelerin denizaltılara karşı eğitim seviyelerinin artırılmasına önemli katkı sağlamıştır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden 'Mavi Balina' Tatbikatı sona erdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Kasım 2016 tarihinde saat 13 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Mavi Balina' Tatbikatı sona erdi haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2019, Çarşamba
 • İmsak
  06:37
 • Güneş
  08:03
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:56
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı