Mavi Akım'ı iki Türk müteahhit yapacak

Hürriyet Haber
02 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mart 1998 - 00:01

Mavi Akım olarak adlandırılan ve Rusya'dan Türkiye'ye denizin 2 bin metre altından geçecek bir boruyla 16 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak olan boru hattının Karadeniz'den geçecek bölümünü Hazinedaroğlu ve Öztaş firmaları gerçekleştirecek.

Rusya'dan Türkiye'ye yılda 16 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak ve 2 milyar 600 milyon dolara tamamlanacak olan Mavi Akım (Blue Stream) boru hattının Karadeniz'den geçecek bölümünü iki Türk müteahhitlik firması gerçekleştirecek.

Gasprom'un inşaat şirketi Stray Transgaz ile konsorsiyum kuran Hazinedaroğlu ve Öztaş müteahitlik firmaları, deniz altına boru hattı döşemede dünyanın en ileri teknolojisini kullanacaklar. Öztaş'ın sahibi Vehbi Özkoç, bu büyük ihale için ilk kazmanın Haziran ayında vurulucağını belirterek, hem Rusya hem de Türkiye tarafından iki temel atılacağını, bu amaçla düzenlenecek olan her iki töreninin art arda ve Başbakan Mesut Yılmaz'ın katılımı ile gerçekleştirileceğini açıkladı.

Projenin iki yılda tamamlanacağını kaydeden Özkoç, Rus firmanın boru hattının Karadeniz'e kadar olan bölümünü inşa edeceğini bildirerek şu bilgileri verdi:

‘‘Konsorsiyum kurduğumuz firma Rusya'nın en büyüğü, dünyanın da en büyüklerinden biri. Bin 100 kilometrelik boru hattı için iki taraftan birden çalışacağız. İki yılda tamamlanacak projede 3 bin işçi ve teknik eleman görev yapacak. Boru hattının 341 kilometrelik bölümü Karadeniz'in altından, 374 kilometrelik bölümü de Samsun-Ankara arasında döşenecek.’’

Karadeniz'in 2 bin metre derinliğinden geçecek olan boru hattı için dünyanın en üstün teknolojisi olarak kabul edilen İtalyan Saipim firmasının gemi platformları Karadeniz'de kurulacak. Bu platform üzerinde 300 metre yükselecek olan kuleler, her biri 12 metre metre uzunluğunda 45 inç kalınlığında olan boruları denizin dibine gönderecek.

Samsun'a kadar Rusya tarafından finanse edilecek boru hattının yapımı ile Türkiye doğalgazı daha ucuz elde etme şansını da yakalayacak. Rusya ile yapılan en büyük çaplı ticari anlaşma olan bu projeyle Türkiye'nin doğalgaz alanındaki ihtiyacı da önemli ölçüde giderilmiş olacak.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı