Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mavi Akım Yüce Divan’da aklandı

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  30.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüce Divan’da yargılanan Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Cumhur Ersümer 18 ayrı suçlamadan beraat ederken, suçlamalar arasında yer alan Mavi Akım Projesi’den de beraati projeyi de aklamış oldu.

  Rize’den bağımsız milletvekili olan dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’ın da suçlanmasına neden olan ve Yılmaz’ın seçim çalışmaları sırasında, "Oradan gelen doğalgazın artırılması için yapılmadık şey bırakılmıyor" diyerek sahip çıktığı Mavi Akım, Yüce Divan’daki üç yıllık yargılama sonunda yargı vizesi aldı.

  BAŞSAVCI İSTEMİŞTİ: Enerji davası ile ilgili esas hakkındaki görüşünü açıklayan dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, sanık Bakan Ersümer’in 36 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti. Başsavcı Ok, Mavi Akım Projesi’nin Türkiye kısmındaki boru hattı maliyetinin pahalı olduğu ve kamu zararına yol açıldığına ilişkin iddiaları destekleyen delil bulunmadığını vurgulayarak, bu suçtan Ersümer’in beraatini talep etmişti. Ok, Trusgaz’a fiyat formülü değişikliği yoluyla çıkar sağlama iddialarıyla ilgili suç unsuru olmadığını, Ersümer’in formül değişikliği tercihi için müdahalede bulunmadığını belirterek, bu suçtan da beraat istemişti.

  BERAAT ETTİĞİ SUÇLAMALAR: Ersümer, Kırklareli Doğalgaz Santralı ihalesinde görevi kötüye kullanma, gaz alım bağlantıları ihalesine fesat karıştırma, 10 Aralık 1999 tarihli gaz alım ihalelerine fesat karıştırma, Rus şirketi Turusgas ile bir yıllık gaz alım sözleşmesini 23 yıla çıkararak ihaleye fesat karıştırma, Samsun-Ankara doğalgaz boru hattı ihalesinde görevi kötüye kullanma eylemlerinin aralarında bulunduğu tam 18 suçlamadan beraat etti.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı