MUĞLA HABERLERİ

Mausolos'un mezarı çalıştayda konuşulacak

DHA
04 Mayıs 2017 - 14:19Son Güncelleme : 04 Mayıs 2017 - 14:20

Mausolos'un mezarı çalıştayda konuşulacak

DHA

MUĞLA'nın Bodrum ilçesindeki Mausoleum Müzesi Restitüsyon Projesi kapsamında bir çalıştay düzenlenerek Mozole anıt mezarının kültür turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı tarafından, 5-6 Mayıs 2017 tarihinde Bodrum'da 'Uluslararası Mausoleum Çalıştayı' düzenlenecek. Çalıştaya ulusal ve uluslararası alandan bilim adamları, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri katılacak. Mausoleum kazısını 1966 yılında başlatan ve 1977'ye kadar sürdüren Danimarkalı profesör Kristian Jeppesen ve profesör Mimar Johannes Exner'in birlikte hazırladığı Mausoleum Müzesi Restitüsyon Projesi, çalıştayın ana konusunu oluşturacak. Vakıf Başkanı Özay Kartal, proje ile mevcuttaki yetersiz ve elverişsiz Mozole Müzesi'nin, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yeniden düzenlenmesi ve geliştirilmesini, Mozole anıt mezarının ise hafif metal, cam malzeme, ileri teknolojiler ve yaratıcı yöntemler kullanılarak sanki yerindeymiş gibi kendini sunabilecek konuma getirilmesinin amaçlandığını belirterek "Bu proje ile antik dünyanın yedi harikasından biri olan Mozole'nin Bodrum'un ve dolayısı ile ülkemizin kültür ve turizmine kazandırılması hedefleniyor. Projenin başarıya ulaşması, Bodrum ve ülkemiz için bir kıvanç, dünyaya da örnek bir model olacaktır. O yüzden bu çalıştaya çok önem veriyoruz. Tüm katılımcıların değerli katkıları ile ortaya çıkacak sonuç bildirgesi, bundan sonraki yol haritamızı belirleyecek" dedi.

Vakıf Başkanı Kartal, Kral Mausolos için yapılan anıtmezarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Kral Mausolos için, Bodrum'da, milattan önce 353 yılında başlanarak yapılan anıtmezar, teknolojisi, işçiliği, malzemesi ve sanat eserleri ile eşsiz bir yapı olarak kalmış ve dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiştir. Anıtmezar 1304 yılındaki büyük Anadolu depremi ile kısmen yıkılmıştır. 16'ncı yüzyıl başlarında anıt mezarın parçalarının bir kısmı Bodrum kalesi yapımında kullanılmış 19. yüzyıl başlarında yapılan kazıda ortaya çıkan değerli parçalar ise İngiltere'ye götürülmüştür. Çalıştay ile ilgili her türlü bilgiye, www.academia.org.tr/workshop adresinden ulaşılabilir"

Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Mausolos'un mezarı çalıştayda konuşulacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mausolos'un mezarı çalıştayda konuşulacak haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:20
  • İkindi
   17:02
  • Akşam
   19:57
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı