DİYARBAKIR HABERLERİ

MAÜ'deki yolsuzluk iddiası

AA / Halil İbrahim Sincar
06.12.2014 - 12:39Son Güncelleme : 06.12.2014 - 12:39

- MAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ağırakça: "Özellikle ülkemizde yanlışlıklara sebep olabilecek ve hiç sevmediğimiz bir kelime olan yolsuzluğun üniversitelerde anılmasını asla istemiyoruz"

AA / Halil İbrahim Sincar

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, "Özellikle ülkemizde yanlışlıklara sebep olabilecek ve hiç sevmediğimiz bir kelime olan yolsuzluğun üniversitelerde anılmasını asla istemiyoruz" dedi.

YÖK Denetleme Kurulu'nca görevden el çektirilen MAÜ Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay'ın yerine rektör vekilliğine atanan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ağırakça, yaptığı açıklamada, üniversitede yeni bir dönemin başladığını ifade etti.

Ağırakça, üniversitenin akademik çalışmalarına devam ederken son birkaç ay içerisinde bazı aksamaların meydana geldiğini ve üzücü hadiselerin ortaya çıktığını söyledi.

Üniversitenin medyada yolsuzluklarla anılmasını talihsizlik olarak değerlendiren Ağırakça, böyle bir dönemde göreve başlamayı asla temenni etmediğini kaydetti.

Sıkıntılı bir dönemde görevi üstlenmek zorunda kaldıklarını anlatan Ağırakça, göreve geldiği süreden itibaren çalışmalara hız verdiklerini belirtti.

Bütün olumsuzlukları gidermek ve daha önceki dönemlerde yapılmış olan yanlışlıkları asla tekrarlatmamak için önem göstereceklerini kaydeden Ağırakça, şöyle konuştu:

"Özellikle ülkemizde yanlışlıklara sebep olabilecek ve hiç sevmediğimiz bir kelime olan yolsuzluğun üniversitelerde anılmasını asla istemiyoruz. Devletin bir kağıdını çalan kişi 800 bin Mardinlinin ve 76 milyon Türkiyelinin hakkını gasp eder. Yarın ahirette bunu gasp eden, çalan ve yolsuzluk yapanlar 800 bin Mardinliye hesap verecek ve 76 milyon Türkiyeli ondan davacı olacak. Biz buna meydan vermeyeceğiz, böyle yapanlardan kesinlikle tahkikatımızı başlatacağız. Bizler, adil bir yönetim, herkesi kucaklayan bir yönetim olacağız ve herkesle anlaşabilen bir idarecilik sergileyeceğiz. Hiçbir düşünceyi, hiçbir yaşama biçimini dışarı da tutmayacağız, herkese gönlümüzde yer olacak."

- Öğrencilerin ısınma problemi

Üniversitede bir grup öğrencinin, yerleşkenin altyapı sorunu ve ısınma problemleri için yaptıkları eylemleri hatırlatan Ağırakça, göreve geldiği anda ısınma probleminin çözümü için talimat verdiğini bildirdi.

Özellikle edebiyat fakültesinin yakıt temini ve ısınma probleminin giderilmesini istediklerini kaydeden Ağırakça sözlerini şöyle tamamladı:

"Öğrencilerin hiçbir sıkıntısı bundan sonra olmayacaktır. Öğrencilerimizin yanında olacağız onların bütün problemlerini gidermeye çalışacağız. Eğer eylem yapılması gerekiyorsa, o eyleme ilk önce ben katılırım ve haksızlıkları önlemek için eylemi ben yaparım. Ama kırmadan, dökmeden, yanlışlık yapmadan, terör estirmeden son derece demokratik son derece makul son derece haklı taleplerde bulunmak öğrencilerimizin hakkıdır ve biz bunu istiyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MAÜ'deki yolsuzluk iddiası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:21
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:51
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı