Dünya Haberleri

  Matsakis: Sınır ötesi operasyon Türkiye'nin hakkı

  STRASBOURG(ANKA)
  30.10.2007 - 13:45 | Son Güncelleme:

  Türkiye ve KKTC’ye yönelik çıkışlarıyla sık sık gündeme gelen Avrupa Parlamentosu üyesi Rum Miletvekili Mario Matsakis, Türkiye'nin teröre karşı kendisini savunmasının doğru olduğunu, sınır ötesi operasyon hakkının da bulunduğunu kaydetti.

  AP Liberal Grubu Üyesi Matsakis, Türkiye’nin PKK’ya karşı mücadelesiyle ilgili açıklmasında, Türkiye’nin teröre karşı kendini savunma hakkı bulunduğunu vurguladı. Matsakis şunları dedi:

  “BM ve Avrupa Birliğinin de terörist olarak kabul ettiği PKK’nın yakın dönemde ölümle sonuçlanan eylemleri terörizm olarak kabul edilmeli. PKK’nın şiddet içeren eylemleri kabul edilemez. Eğer PKK Kürtlere yardım etmek istiyorsa insan haklarına saygı gösteren, barışcıl ve uluslararası toplumun kabul ettiği politik aktiviteler içinde bulunmalı”.

  Matsakis, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonu hakkı bulunduğunu vurgularken de “PKK hemen şiddeti durdurmazsa Türkiye’nin bence vatandaşlarını uygun bir biçimde savunma konusunda meşru bir hakkı var" dedi. Bu hakkın, Irak da dahil olmak üzere komşu ülke topraklarına askeri operasyon yapma hakkını içerdiğini vurgulayan Matsakis, buna şart olarak "Eğer bu ülkeler Türkiye ve uluslararası topluluğa kendi topraklarından kaynaklanan terör faaliyetlerini desteklemedikleri yönünde garanti vermezse” diye ekledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı