Matbaayı geciktiren kafa sermaye ırkçılığı yapıyor

Hürriyet Haber
12.10.2005 - 13:11 | Son Güncelleme:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yabancı sermaye düşmanlığı yapanları ‘sermaye ırkçısı’ olarak nitelendirdi. Erdoğan, bu yaklaşımda olanları, Türkiye’ye matbaanın gelişini geciktiren zihniyete benzetti. Erdoğan, muhalefeti ve medyayı kastederek, ‘Bunlara yatırımcı beğendiremiyorsunuz’ dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, ‘sermaye ırkçısı’ diye nitelediği ‘sermaye düşmanları’ bulunduğunu belirterek, bunları, Türkiye’ye maatbaanın gelişini geciktiren zihniyete benzetti. İsrailli Ofer Grubu ile Dubai Şeyhi Al Maktum’un yatırımlarına yönelik eleştiriler nedeniyle muhalefete ve medyaya yüklenen Erdoğan, ‘Bunlara yatırımcı beğendiremiyorsunuz’ dedi. Erdoğan, şöyle konuştu:

ONLAR ORTAK BİZ PAZAR DEĞİL:

 Önümüzdeki müzakere süreci, Türkiye’yi her anlamda güçlendirecek, büyütecek, yatırımlarını katlayacak bir süreç olacaktır. Artık ‘onlar ortak, biz ise pazar’ psikolojisiyle savunmada kalan bir ülke olmadığımızı, bugün tüm dünya izliyor ve görüyor. O günler artık geride kaldı. Unutmayalım ki bizi zenginleştirecek imkanlarımız, AB’nin de acil ihtiyaç duyduğu büyük kaynaklar ve imkanları da oluşturacaktır.

DÖNE DÖNE BİNA OKUYANLAR:

Herkes hesabını buna göre yapmalı. Üzülerek görüyoruz ki zamanın gerisinde kalanlar var. Bu gelişmeleri doğru okuyamayanlar var. Olup bitenleri tam olarak idrak edemeyenler var. Onlar, zamanın ruhunu ıskalayıp geçenlerdir. Bizim onlarla oyalanacak, kaybedecek vaktimiz yoktur. Bırakın onlar atalarımızın dediği gibi, döne döne bina okusunlar. Ezberlerini tekrarlayıp dursunlar, biz işimize bakalım.

KORKU ANAFORCULARI:

 Türkiye’nin, pencerelerini, kapılarını, dünyaya açmasından rahatsız olanlar, esasen ne bu devlete, ne de bu millete güvenmektedirler. Devleti ve milleti bir korku anaforunda mecalsiz bırakmaya çalışmaktadırlar. Bugün hálá bu zihniyettekilere yatırımcı beğendiremiyoruz. Bunlar, ‘istemezük’ zihniyetine sahip olanlardır, bunun kalıntılarıdır. Bunlar, hakikate muhalefeti meslek edinenlerdir. Bildikleri tek şey muhalefet etmek. Şimdi de kalkmış, yabancı sermaye düşmanlığı yapıyorlar. Kimileri ‘eski komünist kafa’ dese de ben onlara ‘sermaye ırkçısı’ diyorum. İleride bugünlerin tarihi yazıldığında, olsa olsa matbaayı geciktiren zihniyet ile aynı safta anılacak, ayakbağı olarak hatırlanacaklardır. Bunu da buradan, özellikle kendilerine söylüyorum.

Türkiye’nin 3 Ekim kazancı 2.5 katrilyon

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, ekonomide sağladıkları başarıları anımsatırken, özellikle enflasyon ve faizlerde tarihi düşüşler yaşandığını söyledi. Erdoğan, ‘Sadece 3 Ekim gecesi ülkenin kazancının 2.5 katrilyon olduğunu hatırlarsak, sadece bu veri bile bizim hangi yolda siyaset ürettiğimizi, milliyetseverliğimizi, vatanseverliğimizi göstermeye yeter de artar bile’ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı