Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Masumiyete sığınmak

Bazen özel hayatımızda da üst üste gelir ya... Aksilikler, hastalıklar, kazalar, belalar... Şu sıralar ne içeriden ne de dışarıdan iyi haber aldığımız var. Savaş, terör, ölümler...

Böyle zamanlar için bir reçetem var benim. İlaç niyetine, hayvanlara ya da çocuklara veriyorum dikkatimi.

Farkında değiller ya hiçbir şeyin... Size de unutturuyorlar. Hiç olmazsa bir süre. Temelli unutmak değil zaten isteğimiz. Dedim ya... İlaç niyetine. Güçlenip yeniden ayağa dikilebilmek için.

Size de tavsiye ederim.

Yeni yeni yürümeye başlayan bir bebeğe yoğunlaşın mesela. Sizde yoksa akraba, eş dost, konu komşu, birinden birinde vardır mutlaka.

Üstünde durmaya çalıştığı kalburabastıya benzer ayaklarına bakın... Bezelye tanesi gibi dizilmiş parmaklarının ucunda yükselmesine... Ve dokunmaması gereken bir şeye uzanırken dönüp size attığı gülücüğe... Tavlama gülücüğüdür bu. Kızmanızı önlemek için, en sahtesinden.

Ama sakın insan denen yaratığın daha doğuştan ne politikacı olduğunu falan düşünmeyin. Amacınızdan sapmış olursunuz. Amacınızın ne olduğunu biliyorsunuz: Masumiyete sığınmak.

Sonra alın kucağınıza... Bırakın kafanıza bir şaplak indirsin, burnunuzu sıksın, ağzınızın içine elini sokup dilinizi yakalamaya çalışsın, gözlüğünüzü alıp yere atsın. Bunlar da aslında her gün birilerinin size yaptığı ve ömür boyu başınıza gelecek şeylerin temsilidir.

Ama sakın böyle düşünmeyin. Dedim ya, amacınızdan sapmış olursunuz.

Bizde var çok şükür bir bebek. 11 aylık. "Stres topu" gibi elden ele geziyor.

En hakiki, öz top model

Fakat hayata kaldığımız yerden devam edeceğiz sevgili okurlar. Ve hayatta çok önemli şeyler oluyor. Top model mevzuu var mesela!

Bizim kızlar, nereden akıllarına geldiyse "top model" yarışına girdiler.

"Hakiki top model kimdir?"

Gerçi kendilerinin ne olduğunu tam olarak saptayamadan emekliliği geldi çoğunun. Hatta aralarında modelliği çoktan bırakmış olanlar da var.

Fakat herhalde gelecek kuşaklar için çalışıyorlar ki, bu iyi bir şey. Model adaylarının önüne bir tarif koymak.

Lakin işte tarifte anlaşamıyorlar.

Kendi kendilerinin etkisinde kalıyorlar mesela tarife çalışırken...

"Top modelin sağ bacak üst baldırında bir doğum lekesi bulunacak."

Ki elli sene sonra bile "Benden sonra ’top model’ gelmedi" diyebilsinler.

Sonra tarif dediğiniz kısa olur. Bunlar tekerleğin icadından başlıyorlar ki bütün adaylar yarı yolda takılıp kalsın.

Hem her iş erbabında olması gereken özellikler farklıdır. Terzinin sesinin güzel olması şart mıdır misal? Fakat bizimkilere bakarsanız mantı açabilen "top model" daha bir top oluyor!

Dikkat ettim, bir tek "lojistik destek" konusuna girmediler. Göğüslere "silikon ikmali" mesela.

Fakat malum yarışmada, yarışmacılara tavsiye edildiğine göre belki de Anayasa’nın ilk maddesi gibi değişmez, olmazsa olmaz bir şey bu da! Tartışmaya gerek kalmadı!

Netice olarak hálá aydınlanamadık. Var mıdır bir "top model"imiz, yoksa Allah esirgesin "top model"siz miyiz, hálá bilmiyoruz!

MIŞ MUŞ

"Ölümlü kaza"da AB’den öndeymişiz.Tuttuğumuz işi yarım bırakmayız!

Erdoğan yine karikatüre kızmış.Karikatür eskiden güldürür, düşündürürdü; Erdoğan sayesinde bir özelliği daha oldu: Kızdırmak!

Yaşlı baba düşük riskini artırıyormuş.Viagra bir tek zevahiri kurtarıyor anlaşılan.

Beyaz "Bir gün mandıra bile açabilirim" demiş.Yıllarca "insan"ı gözlemleyip büyük ve küçükbaş hayvanlar hakkında bilgi sahibi oldu demek!
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI