Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Maslak'taki patlamanın 6 zanlısı yakalandı

  aa
  31.10.2005 - 16:16 | Son Güncelleme: 31.10.2005 - 16:16

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, 2 ayrı terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 8 kişinin yakalandığını bildirdi.

  Cerrah, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde yaptığı açıklamada, 15 Ekim 2005 tarihinde OPET Maslak İstasyonu'nda meydana gelen patlamaya ilişkin bölücü terör örgütü üyesi 6 kişinin yakalandığını belirtti.

  Cerrah, bu kişilerle birlikte operasyonun Diyarbakır ayağında 7 kilo 800 gram patlayıcı ile 5 adet fünye ele geçirildiğini açıkladı.

  Celalettin Cerrah, dini motifli bir terör örgütüne yönelik düzenlenen diğer operasyonda da 2 kişinin yakalandığını bildirdi.

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bölücü terör örgütlerine karşı mücadelede vatandaşların da güvenlik kuvvetlerine yardımcı olması gerektiğini söyledi.

  Cerrah, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde yaptığı basın açıklamasında, istihbarat ve terörle mücadele şube müdürlüklerinin koordineli çalışmaları sonucu 29 Ekim 2005 tarihinde dini motifli bir terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda, 2 kişinin yakalandığını belirtti.

  Bu kişilerin, 2'si bombalı görüntüsü verilmiş 4 ayrı pankart asma olayına karıştıklarını belirten Cerrah, emniyetteki işlemleri tamamlanan 2 kişinin daha sonra adliyeye sevk edildiğini bildirdi.

  Maslak'ta bir akaryakıt istasyonunda meydana gelen patlamanın da çok kısa sürede aydınlatıldığını söyleyen Cerrah, terörle mücadele ve istihbarat şube müdürlüğü ekiplerine teşekkür etti.

  Ekiplerin, patlamanın hemen ardından çalışmaya başladığını belirten Cerrah, “Çok kısa süre sonra eylemi yapan kişilerin Diyarbakır'a gittiklerini öğrendiler. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile müşterek çalışma sonucu 7 kilo 850 gram patlayıcı madde, bunların patlatılmasında kullanılan 5 adet fünye ile kişiler de ele geçirildi” dedi.

  Yakalanan 6 kişinin bugün adliyeye sevk edildiğini kaydeden Cerrah, “Olayda kullanılan taksi LPG tüplü. Bu tüpün patlaması ve ayrıca arabaya konan patlayıcıyla müşterek patlatılması neticesiyle büyük patlama meydana gelmiştir. Bol miktarda patlayıcının kullanıldığı patlamada, 5 vatandaşımız hafif şekilde yaralanmış olup olayın tüm failleri de ele geçirilmiştir” diye konuştu konuştu.

  Yakalanan kişilerin bölücü bir terör örgütüne mensup olduklarını ve bu örgüte yönelik operasyonların devam edecegini bildiren Cerrah, ”Güvenlik güçlerimizin çalışmalarına, vatandaşların da yardım etmesi gerekiyor. Bölücü terör örgütlerine karşı mücadele, yalnızca güvenlik güçlerinin mücadelesi değildir. Tüm vatandaşlarımızın yardımlarıyla daha da başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

  KAMERA SİSTEMİ

  Celalettin Cerrah, patlamanın faillerinin yakalanmasındaki en büyük etkenlerden birinin kamera sistemi olduğunu vurgulayarak, MOBESE sisteminde kullanılan 570 kameranın yanı sıra tüm iş sahiplerinin de iş yerlerine mutlak suretle kamera sistemi taktırmaları gerektiğini belirtti.

  Bir basın mensubunun hangi iş yerlerinin güvenlik amacıyla kamera sistemine ihtiyacı bulunduğunu sorduğu Cerrah, “Gasp olaylarına karşı kuyumcular mutlaka kamera sistemi kursunlar. Kayıt yapsınlar diye ilçe müdürlerimiz tebligat yapıyorlar. Bunun yanında büyük holdingler var. Büyük iş merkezleri var. Buralarda da mutlaka kamera sistemi kurulmalı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı