Gündem Haberleri

  Maskeli tatbikat

  Hürriyet Haber
  10.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GAZİANTEP'te yakalanan ve dün Diyarbakır'a getirilen 3 Hizbullah tetikçisine tatbikat yaptırıldı. 9 öldürme, 3 yaralama ve 1 dükkan tarama eyleminden sorumlu tutulan Hizbullah tetikçileri, işledikleri cinayetleri soğukkanlılıkla DGM savcısına anlattılar.

  'Fatih' kod adlı Fuat Balca, 'Kutbettin' kod adlı Abdülkerim Kaya, 'Abdullah' kod adlı M. Faysal Bozkuş'a 12 ayrı yerde Diyarbakır DGM Savcısı Ulutan Toroman, gözetiminde tatbikat yaptırıldı. Başlarına kar maskesi geçirilen Hizbullah tetikçileri, ilk cinayet yeri olan Saraykapı'daki Dabanoğlu Sokağı'na getirildiler. Tetikçi Fuat Balca, 28 Şubat 1992 tarihinde imam Sıddık Turhallı'yı nasıl öldürdüğünü anlattı. Fuat Balca, ‘‘İmam Turhallı'ya önce arkadan yaklaştım. Daha sonra 4-5 kez ateş ettim. Ardından sokak aralarına dalarak kaçtım’’ dedi.

  Sanıklar, 1990 yılında örgüte katıldıklarını, daha sonra askeri kanatta yer aldıklarını, eylem talimatlarını ise 'Hüseyin' kod adlı Mahmut Kaya'dan aldıklarını söyledi.

  Ulucami yanında bulunan Mis Pasajı'na getirilen sanıklar, Menzil grubuna ait bir dükkanı nasıl taradıklarını da anlattı. Tetikçiler, 1992 yılında öldürülen 2000'e Doğru Dergisi Diyarbakır muhabiri Halit Güngen cinayetinden de sorumlu tutuluyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı