Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Maskeler düşecek hesap verecekler

  Hürriyet Haber
  29 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ağustos 2006 - 09:13

  Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Özkök’ten devralan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "TSK ve laik cumhuriyet düşmanı şer odaklarını Türk milleti bilmektedir. Maskeleri düşecek olan bu şer odakları gereken hesapları vereceklerdir" dedi. Orgeneral Özkök de, "Büyükanıt bu görevi benden daha iyi yapacaktır" diye konuştu.

  GENELKURMAY Başkanlığı görevini dün törenle devralan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Şemdinli olayları nedeniyle kendisine yönelik suçlamalara "Yakın gelecekte maskeleri düşecek olan bu şer odakları yüce Türk adaleti önünde gereken hesapları vereceklerdir" yanıtını verdi. 25’inci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Büyükanıt, "Kıbrıs’tan asker çekilmeyeceğini" vurguladı. Büyükanıt, görev döneminde bedelli askerlik önermeyeceğini dile getirdi. "Teslim almak üzere olduğum bu görevin sorumluluğunu ve ağırlığını, bu karargahta uzun yıllar görev yapmış bir asker olarak çok iyi bilmekteyim" diyen Orgeneral Büyükanıt, "Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği bağlamındaki düşüncelerini" özetle şöyle dile getirdi:

  HİÇ BU KADAR TEHDİT OLMAMIŞTI

  Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne kadar hiçbir zaman, bu kadar tehditle aynı anda karşı karşıya gelmemiştir. Türkiye’nin çevresinde oluşan bu belirsizlikler ve risklere ilave olarak, silahlı bölücü terörün dışında, silahsız terör diyebileceğim iç ve dış oluşum ve girişimlerle Türkiye’nin üniter yapısına hiç bu kadar saldırılmamıştır.

  ASKERİN ROLÜ

  Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nde askerin rolü konusu çok tartışılır olmuştur. Bu tartışmalar iyi niyetle ve objektif kıstaslarla yapılırsa, anlayışla karşılamak hatta bu değerlendirmelerden istifade etmek bile mümkündür. Ön yargılı, bazıları yabancı devletlerce finanse edilen ve sipariş üzerine yapılan, doğru bilgileri içermeyen ve kamuoyunu yanlış yönlendirmekten başka amacı ve işlevi olmayan ve bilimsellikten uzak değerlendirmeler, üzüntü ve ibretle karşılanmaktadır.

  İÇ SİYASETLE İLGİMİZ YOK

  TSK’nin iç siyasetle ilgisi yoktur ve olmamalıdır. Ben, silah arkadaşlarıma, 1830-1918 dönemi Osmanlı tarihini iyi incelemelerini öneriyorum. Askerin, yasalarla verilmiş görevleri yapma veya yapmama gibi bir seçeneği ve lüksü yoktur.

  ŞAHSIMA SALDIRILAR

  Bir hususu çok iyi biliyorum. Birçok kişinin ve değerli basın mensuplarının merak ettiği, şahsıma yönelik 2 yıldır süren akıl, ahlak ve yasa dışı saldırılar konusunda ne düşündüğüm ve ne söyleyeceğim konusudur. Genelkurmay Başkanlığı Devir ve Teslim Töreni gibi çok anlamlı bir törende, bu tür konuları gündeme getirmenin, icra edilen törenle ve törenin seviyesi ile uyuşmayacağını düşünmekteyim. Bu, TSK ve laik Türkiye Cumhuriyeti düşmanı şer odaklarını yalnız ben değil Türk milleti de bilmektedir. Yakın gelecekte maskeleri düşecek olan bu şer odakları yüce Türk adaleti önünde gereken hesapları vereceklerdir. Silahlı Kuvvetler, bilindiği gibi, sadece savaşmak için yoktur. Silahlı Kuvvetler aynı zamanda barışın da teminatıdır. Caydırıcı bir güce sahip olan Silahlı Kuvvetler, aynı zamanda ülkemiz üzerinde olumsuz düşünenlerin yanlış hesaplarını önler.

  ETNİK MİLLİYETÇİLİĞE DAYALI BÖLÜCÜ TERÖR

  Bugün Türkiye’de etnik milliyetçiliğe dayalı bir bölücü terör tehdidi söz konusudur. İnsan hakları, barış, özgürlük ve demokrasi gibi çağımızın yüksek değerlerini kalkan edinen malum örgütün ve destek verenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır.

  YENİDEN SEVR OLMAZ

  İyi niyetle de olsa bazı kişiler Türkiye Cumhuriyeti’nin Sevr ile tekrar karşılaşacağını ifade etmektedirler. TSK’nin Komutanlığı’nı teslim almak üzere olduğum şu anda açık ve kesin olarak ifade etmek isterim ki; bazı mihraklar bu tür çabalar ve diğer bazıları da bu tür beklentiler içinde olsa bile, ben milli gücümüzün tüm unsurlarını alt ederek Türkiye’yi yeniden Sevr’e mahkûm edebilecek bir gücün mevcut olduğunu veya olabileceğini düşünmüyorum.

  İRTİCA TEHDİDİ

  Aynı şeyi irtica tehdidi için de söylemek isterim. İrtica tehdidi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu anda başlamıştır ve bugün de devam etmektedir.

  KIBRIS’TAN ASKER ÇEKMEYİZ

  TSK birliklerinin, adil ve kalıcı bir barış sağlanmadan Kıbrıs’tan çekilmeyeceği, Genelkurmay Başkanlığı ve hükümet yetkilileri tarafından açıklanarak devlet politikası haline gelmiştir.

  Teslim etti

  Orgeneral Özkök, görevini devrettiği Orgeneral Büyükanıt’a rozetini taktı. Büyükanıt da, "Kendimi zor tuttum" diyerek çok duygulandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer’de Org. Özkök’e Şeref Madalyası taktı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı