Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Masallah ‘üs’ te gibisiniz

  Uğur ERGAN - Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
  16 Mayıs 2010 - 00:13Son Güncelleme : 16 Mayıs 2010 - 00:13

  Etnos Genel Yönetmeni Harvayas, Türk savaş uçaklarının alçaktan uçuşlarını sordu.

  Erdoğan, “Maşallah... Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın basın bürosu gibi çalışıyorsunuz. Hatta radar üssünde görevli bir teknisyen gibisiniz. Böyle çalışmayın” diye yanıtladı. Harvayas ise “İşimizi nasıl yapacağımızı mı tavsiye ediyorsunuz” dedi.BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın dün sabah Atina Hilton Oteli’nde Yunan medyasının önde gelenleriyle buluşmasında, karşılıklı atışma havasında ilginç diyaloglar yaşandı. Etnos Genel Yayın Yönetmeni Yorgo Harvayas’ın, “Türk savaş uçaklarının Ege’de bazı adalar üzerinde alçak uçuşlarıyla” ilgili sorusu üzerine, Erdoğan şunları söyledi: “Maşallah... Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın basın bürosu gibi çalışıyorsunuz. Hatta radar üssünde görevli bir teknisyen gibisiniz. Böyle çalışmayın. Her gün kaç uçak kalktı onu takip ediyorsunuz. Gazeteciler olarak ortalığı germeyin. Bana verilen bilgiler Türk uçaklarının adalar üzerinde alçak uçuş yapmadığı yönünde.”

  Demokratik ülkeyiz

  Bunun üzerine Harvayas, “Öyle anlaşılıyor ki demokratik ülkelerde medyanın faaliyeti için anlayışımız farklı. Yunanistan’da cunta zamanında ordunun medyaya müdahalesi vardı. 1974’den sonra bu bitmiştir. Bize işimizi nasıl yapacağımızı mı tavsiye ediyorsunuz? Biz 1974’den sonra demokratik bir ülkeyiz ve gazeteciler işlerini hür bir şekilde yaparlar” diye sitem etti. Erdoğan da bu sözlere, “Gazeteciler sürekli siyasetçilere tavsiyelerde bulunuyor. Ben ise iki toplum arasında gerginliğin artmaması için tavsiyede bulunuyorum” yanıtını verdi.
  Erdoğan, “Başbakanlığım süresinde hiçbir ülkeyi bombalamadım. Savaş halinde iki ülke değiliz. Siz gazeteciler sakin olmazsanız, doğru mesajlar veremezsiniz” dedi. Türkiye’de ordunun rolü ile ilgili bir soruya Erdoğan, “7.5 yıllık başbakanlık dönemimde bana kimse hükmetmedi” yanıtını verdi.

  60 Kürt vekilim var

  Türkiye’nin Ege adalarına elektrik satmasına ilişkin Atina’ya yaptığı teklifin şüpheyle karşılandığı belirten Erdoğan, “Bundan niye rahatsız oluyorsunuz?” diye sordu. Erdoğan, “Partimin 60 Kürt milletvekili var. Dolayısıyla Kürtlerin TBMM’de 20 milletvekili bulunan bir parti tarafından temsil edildiğini kabul etmiyorum” değerlendirmesini de yaptı.

  Tebrik ettiği gazeteciye 4 dakika

  m Başbakan Erdoğan, daha önce kendisiyle ilgili yazdığı yazıdan dolayı telefonla arayıp tebrik ettiği Yunan gazeteci Hristos Hristodulu’yu da kabul etti. Hristodulu, “Görüşmemiz 3-4 dakika sürdü. Başbakan’a beni kabul etmesinden dolayı teşekkür ettim, ‘Mustafa Kemal ve Selanik yaşamı’ adlı kitabımı hediye ettim” dedi.

  Olimpiyat barışı

  BAŞBAKAN Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile ilk olimpiyatların yapıldığı “Kalimarmaro” da sembolik “Tarihi Olimpiyat Ateşkes Anlaşması” imzaladı. Papandreu, konuşmasında, “Bu imzanın yanı sıra burada dünya barışı için bir mesaj vermek istiyorum. Yunanistan ve Türkiye, bütün dünyaya bu mesajı vermek istemektedir” dedi. Erdoğan da “Burada açılmış imza defterine imza koymakla ayrıca şeref duyuyorum. Barışın egemen olduğu bir dünya temennisiyle...” diye konuştu. Antik Yunan döneminde, olimpiyatların yapıldığı zamanlarda “Hiçbir savaş ve çatışma olmasın” diye ülkeler arasında ateşkes anlaşması imzalandığı, buna da “Olimpiyat ateşkes anlaşması” denildiği belirtildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı