ANKARA HABERLERİ

Masal gibi kütüphane

Adem YAZICI / DHA
19.12.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Kadın Hareketi Derneği Başkanı Doç. Dr. Elif Loğoğlu, "Binbirgece Masalları"nı aratmayacak bir projeye imza atıp, Ankara’dan başlamak üzere Türkiye’nin her bölgesinde ve kenar semtlerindeki ilköğretim okulları için "Binbir Kitap, Binbir Kütüphane" kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Adem YAZICI / DHA

Kampanya kapsamında Mamak’ta bir ilköğretim okulunda oluşturdukları kütüphaneye bin bir kitap hediye eden dernek, ikincisini ise yakın zamanda yine Başkent’in kenar semtlerinden birindeki ilköğretim okuluna kurmayı hedefliyor.

Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi de olan Loğoğlu, eğitimsizliğin cehaleti, eğitimin ise mutlaka kalkınmışlığı ve gelişmişliği getirdiğini hatırlattı. Bir toplumu kalkındırmanın ve geliştirmenin öncelikle kadını eğitmekten geçtiğini belirten Loğoğlu, "Çünkü kız ve erkek çocukları eğiten anneleridir. Kadını eğittiğimizde, dolayısıyla geleceğimize yatırım yapmış oluruz. Kendisi ve tarihiyle barışık, geleceğinden emin nesiller yetiştiririz. Bu bilinçle kadın Hareketi Derneği eğitime ayrı bir önem vermekte ve bu yöndeki faaliyetlere öncelik vermektedir" dedi.

Okuma oranı önemli

Türkiye’de eğitimle ilgili başta okuma yazma seferberliği olmak üzere çok farklı projelerin hayata geçirildiğini hatırlatan Loğoğlu, ancak sorunun hala çözülemediğini belirtti. Loğoğlu, "Dünyada gelişmişliğin ölçütü okuma oranıyla verilmektedir. Biz ise hálá okuma yazma kampanyaları ile uğraşmaktayız. Kadın Hareketi Derneği olarak çocuklarımıza ilköğretim yıllarından itibaren kız-erkek demeden okuma alışkanılğı kazandırırsak, birtakım gelenek-görenek, yada töre olarak kabul edilen, ancak Türk toplumun ne geleneğini, ne de töresini yansıtmayan tabuların da yıkılacağına inanıyoruz" dedi.

Hedef mutlu son

Kadın Hareketi Derneği olarak henüz hayatın çok başında olan çocukların eğitimine destek olmak amacıyla "Bin bir Kitap, Bin bir Kütüphane" kampanyası başlattıklarını belirten Loğoğlu şunları söyledi:

"Biliyoruzki bin bir kütüphane kurmak kolay iş değil. Ancak bu noktada bize de her zaman Türk kadınının yaptığı gibi zoru başarmak kalıyor. Azimli ve kararlı olduğunuz zaman dağların önünüzde düz yola dönüştüğünü görebiliyorsunuz. Bunun için hemcinslerimizin, yani çocukları büyümüş annelerimizin bize evlerinde atıl duran, sadece raf süsleyen kitapları ulaştırması gerekiyor. Bize www.kadinhareketidernegi.org.tr adresinden ulaşabilirler. Kadın-erkek demeden bütün duyarlı vatandaşlarımızın okullarımıza kütüphane yapmak üzere yarışa gireceğine inanıyoruz. Bu projede yapacağımız kütüphaneler sadece Ankara ile sınırlı olmayacak, Türkiye’nin her kentine, her köşesine yayılacaktır. Kampanyamızın adından da anlaşılacağı gibi kütüphanemizin hepsini tamamladığımızda "Binbir Gece Masalları" gibi mutlu bir sona ulaşmayı hedefliyoruz. Binbir Gece bir masal dizisi. Ancak bizim amacımız, ülkemizin gelişmesine pozitif de olsa katkıda bulunmak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Masal gibi kütüphane haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı