Ege Haberleri

  Masa yoksa çalışmam

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  17.07.2015 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Home ofis olarak bir fabrikada işbaşı yapan mühendis, ‘Masam yok’ diye işi kabul etmedi. Bu tablo Türkiye’deki iş beğenmezliğin en somut örneklerinden...

  TÜRKİYE’nin hiç kuşkusuz en büyük sorunlarından biri işsizlik. Gençler, ‘İş bulamıyoruz’ diyor. İş veren ise ‘vasıfsız’ dahi işçi bulamamaktan yakınıyor. ‘İşsizlik yok, iş beğenmezlik var’ diyen iş dünyası, iş arayanların çoğunluğunun masa başı iş istediğini ve düşük ücrete bile razı olduğunu söylüyor.
  Petrofer Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, İzmir’deki tesislerinde çalıştıracak vasıfsız eleman bile bulamamaktan dert yandı. Bir dönem Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Taşkın, ilk kez böyle bir tabloyla karşı karşıya kaldığını ifade ederek şöyle devam etti:

  Bayram görevi verdi
  “Şu an fabrikada vasıfsız 4 elemana ihtiyacım var, ama bulamıyorum. Üstelik Türkiye’de 900 lira olan asgari ücret bizde bin 300 lira. Yine de çalıştıracak kimseyi bulamıyoruz. Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi bütün fabrikayı topladık, ‘Bayramlaşmaya gittiğiniz yerlerde eşinize dostunuza eleman aradığımızı söyleyin’ dedik. Bakalım oradan bir sonuç çıkacak mı? Böyle giderse çok yakında yabancı işçiler çalışma hayatında yerlerini alacak.”

  Masa yoksa çalışmam

  Anne - baba fonu
  Tamer Taşkın, Türkiye’deki sorunun iş beğenmezlik olduğunu ise yaşadığı bir örnekle şöyle anlattı: “4-5 yıl önce, Adana’da çalıştırmak üzere bir mühendisi işe aldık. O dönemin şartlarında da 2 bin - 2 bin 500 TL maaş verdik. Araba ve telefon gibi tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Tek beklentimiz fabrikalarda inceleme yapıp bize rapor sunmasıydı. Home ofis çalışacak mühendisin ilk sorusu, ‘Masam olmayacak mı?’ oldu. Masasının olmamasını ailesine izah edemeyeceğini belirterek işi kabul etmedi. Bugün herkes masa başı iş istiyor. Bin lira bile versen buna razı oluyor. Herkesin gözü müdürlükte. Garip bir durum. Bunun yanında anne ve baba sahip çıkıyor. Sağdan soldan borç bularak yaşıyor. Ama ‘Gel çalış’ dediğimizde, ‘İş çok ağır’ diyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı