« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Masa tenisine ilgi artıyor

Türkiye'de 55 bin lisanslı masa tenisi sporcusunun bulunduğu, her geçen yıl bu sayıya 5-6 bin yeni sporcu eklendiği bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Genel Sekreteri Hakan Bebek, Yıldızlar Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası dolayısıyla geldiği Adana'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de masa tenisi sporunun hızla geliştiğini söyledi.

Masa tenisinde bundan 10 yıl öncesine göre çok daha iyi konumda olduklarını anlatan Bebek, “Sadece Türkiye genelinde değil, uluslararası şampiyonalarda alınan sonuçlar da çok iyi. Artık masa tenisi sadece sadece İstanbul, Bursa illerinde değil Türkiye'nin doğusundan batısına tüm illerde büyük bir ilgiliyle oynanıyor. Bugün Hakkari'den bile Türkiye'de derece yapabilecek sporcular çıkabiliyor” dedi.

Bebek, elde edilen başarıların bir anda olmadığını, önemli işler yapıldığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Şu an uluslararası arenaya bakıldığında Çin asıllı milli sporcumuz Melek Hu var. 2002 yılında Türk vatandaşı oldu. O dönemde Çin'de veya dünyada başarılı biri değildi. Onu yurt dışı kamplarına göndererek başarısının daha da artmasını sağladık. 2008 yılında Melek Hu, 150, 200. sıradaki bayanlara yeniliyordu. Ama şimdi son yapılan Dünya Ferdi Şampiyonası'nın ardından en iyi 29 sporcu arasına girdi. Ayrıca 2012 Olimpiyatları'na gitme kotasında 17'inci sıradan Londra vizesi aldı.”

Türkiye'de masa tenisine ilginin her geçen gün arttığını vurgulayan Hakan Bebek, şöyle devam etti:

“Artık gelen çocuklar raket tutmasını biliyor, çocuklar pinpon değil, masa tenisi oynuyor. Tekniğine uygun oynuyorlar. 2000 yılından bu yana 18 milli takım antrenörü yetiştirildi ve bunların Türkiye'nin değişik illerinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine sözlemeli olarak atamaları yapıldı. Şu an 55 binin üzerinde lisanslı masa tenisi sporcumuz var. Bu sayıya her yıl ortalama 5-6 bin yeni sporcu ekleniyor.”

Hakan Bebek, masa tenisinde Çin'in çok büyük bir güç olduğunu belirterek, “Bunun nedeni eğitim sistemi. Çin'deki öğrenciler 2 ay okula devam ederek, o sene alacağı eğitimini tamamlayabiliyor. Bizde ise gençlerimiz en önemli dönemlerde sınavlarla boğuşuyor. Aileler bakıyor bu sporda para kaynağı yok, dolayısıyla eğitimi tercih ediyor. Eğitim sistemi bu sporun gelişmesinde çok büyük bir engel” dedi.

OLİMPİYAT HEDEFİ

Önlerindeki uluslararası müsabakalar arasında olimpiyatlar için puan veren maçlar olduğunu dile getiren Bebek, sözlerini şöyle tamamladı:

“2008 Pekin Olimpiyatları'na Cem Zeng ve Melek Hu ile katıldık. Melek Avrupa olimpiyat elemelerinden kota aldı. Cem ise dünya olimpiyat final elemelerinden katılma hakkı kazandı. Cem 128'lerin içerisine girebilmişti. Melek ise 64'den 32'ye girme maçında elenmişti. O dönem için iyi başarıydı. Melek'in performansı her geçen gün artıyor. Melek olimpiyatlara katılmayı garantiledi. Meleğin yanına bir erkek, bir bayan sporcu daha ilave edebilirsek, bizim için gayet güzel ve büyük bir başarı olacak. Olimpiyatlara gelen her sporcu dünya klasmanındaki çok önemli sporcular. Yani oradaki her maç bir Avrupa Şampiyonası finali gibi. İlk 32 içerisine girmek ilk amacımız. İlk 32'ye girmek küçümsenmeyecek bir başarı.”

Bunları da Beğenebilirsiniz