Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mart ayı bilmecesi

  Hürriyet Haber
  01 Mart 2005 - 17:22Son Güncelleme : 01 Mart 2005 - 17:22

  Mart geldi bile. Bu ay bilmeceye doğru cevap veren 2 kişiye, Nihal YEĞİNOBALI’nın DOĞAN KİTAP’tan çıkan son romanı BELKİ DEFNE’yi hediye edeceğim. Hem(i) de İMZALI. (Bu arada, peşinen söyleyeyim, bilmecenin cevabını daha ben de bilmiyorum. Bu arada geldi geldi, gelmedi, papazı bulduk! Haa, cevabı bilmiyorum diye de desteksiz atmaya kalkmayın, fazla atan olursa bana 2 kitap hediye etmeye mahkûm ederim!)

  BİLMECE

  Bu kez size İkinci Dünya Savaşı’yla ilgili bir bilmece soracağım.

  Fransız bandıralı Le Supérieur gemisi Brest limanını terk ettiğinde, mürettebatın tamamını taşıyacak kadar filikası varmış.

  Ayrıca (dikkatli okuyun) her filikaya, toplam filika sayısı kadar adam biniyormuş.

  (Yani 5 flika varsa, her flikaya 5’er adam; 100 flika varsa, her birine 100’er adam...)

  Muhabere sırasında bir Alman gemisi tarafından torpidoyla vurulan Le Supérieur batmaya başlamış. Patlama yüzünden, 10 filika parçalanmış, 100 de asker ölmüş.

  Kalan filikalara 10’ar adam fazladan yükleyerek, mürettebatın tamamı kurtarılmış.

  Soru: Le Supérieur limandan toplam kaç kişiyle ayrılmış?

  İpucu-1 : Bu sınıfta bir geminin mürettebatı 3.000-4.000 arasındadır.

  İpucu-2 : Le Supérieur’ün mürettebatı da 10 sayısının katıydı.

  Haydi gazanız mubarek olsun!

  *

  YARIŞMA ŞARTLARI

  (1) Ödüllü bilmece yarışmamız 3 Mart 2005 Perşembe günü, Türkiye saatiyle 16’da biter. (Bu saatten sonra verilen cevaplar geçersizdir ve yayımlanmaz.)

  (2) Bilmeceye herkes cevap verebilir. Ancak SADECE TÜRKİYE’de bir adrese kitap gönderebiliyorum. (Tabii yurtdışından bir okur kazanırsa, Türkiye’deki bir adresine yahut bir eşine, dostuna gönderilmesini isteyebilir.)

  (3) Doğru cevap verenler arasından KURAYLA BELİRLEYECEĞİM İKİ KİŞİ hediye kitabı kazanır.

  (4) Cevabınızı bu sayfanın altındaki YORUMLAR bölümüne yazın. Ancak YORUMLAR bölümüne ev/iş adresinizi, telefonunuzu YAZMAYIN. Kazananlardan daha sonra rica edeceğim...

  (5) Cevaplarınızı hemen ekranda göremezseniz merak etmeyin, topluca yayına koyacağım.

  *

  KİTAP VE YAZAR HAKKINDA

  Belki Defne : Aşkın ve tutkunun labirentlerinde gezinen, yaşamın ve sevmenin, erkek ve kadın, eş ve sevgili olmanın gizlerine dair... Arkadaş olmak ve arkadaş kalabilmek üzerine bir roman.

  Umulmadık yol ayrımlarında yapılması gereken zorunlu seçimlere eşlik eden yanıtlanması zorunlu beklenmedik sorularla örtülü yaşamlar...

  Nihal Yeğinobalı : Manisa’da doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. New York Üniversitesi Edebiyat Bölümü’ndeki öğrenimini yarım bıraktı. Sekiz yıl ABD’de yaşadı. C.Dickens, J.Austen, M.Puig, I.Murdoch gibi yazarların çevirmeni olarak tanındı. Genç Kızlar ve Eflatun Kız romanlarını vincent Ewing adıyla yayımladı. Kendi adını kullandığı Mazi Kalbimde Bir Yaradır ve Sitem isimli romanlarından başka Cumhuriyet Çocuğu adlı bir otobiyografik anı kitabı vardır.

  *

  DOĞAN KİTAP’a teşekkürlerimle

  www.dogankitap.com.tr

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı