İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Mart’a kadar hem YGS, hem de LYS’ye çalışın

  Hürriyet Haber
  02 Ocak 2012 - 12:16Son Güncelleme : 09 Haziran 2017 - 09:58

  Rehberlik koordinatörleri üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin, hayatın devam ettiğinin unutulmaması gerektiğini belirterek “Kendinize zaman ayırın, kafaları havalandırın” diyorlar.

  Gönül KOCA

  ÖSYM, 2012-ÖSYS başvuru tarihlerini değiştirdi. Daha önce 26 Aralık 2011-6 Ocak 2012 olarak açıklanan başvuru tarihleri 3-13 Ocak 2012 tarihleri arasına alındı. Sınava girecek öğrencilerin, üniversiteye girişte ilk aşama olarak uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için hazırlıkları da hızlandı. Fen Bilimleri ve Final Dershaneleri Rehberlik Koordinatörleri Cihan Yeşilyurt ile Celil Vardar’ın tavsiyesi, 2012 Mart ayına kadar hem YGS hem de LYS çalışmalarını sürdürmek, mart ayında ise sadece YGS’ye odaklanmak. Adayların YGS ile birlikte LYS’ye de başvuru yapması, hangi sınavlara gireceğini belirtmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, hazırlık aşamasında farklı yayınların deneme sınavlarının faydalı olacağını söylüyorlar. Sınavda hata yapmanın temelinde kaygı ve stresin olduğunu vurgulayan Psikolog Halis Özerk ise, bu stresin kaynağında ailenin olduğunu savunuyor.

  Uzmanlardan üniversite adaylarına tavsiyeler:

  * YGS konularını büyük oranda tamamlamış (en az dörtte üçü) olan adayların, haftada bir ya da iki gün YGS denemesi yapmaları, işledikleri konuların hangilerinde eksikleri olduğunu görmelerine ve ona göre önlem almalarına fırsat verecektir.

  * Farklı yayınların soru bankalarından yararlanırken, seçici olunmalı. Birbirini tekrar eden testler yerine, farklı ve kendilerini zorlayacağını düşündükleri testleri tercih etmeliler.

  * Kesinlikle LYS çalışmaları bırakılmamalı ve çalışma sürelerinin en az yarısı LYS konularına ayrılmalı. YGS konularıyla LYS konularını paralel olarak çalışma, mart ayının başına kadar devam ettirebilir. Mart’tan itibaren sadece YGS konularına çalışılıp, tekrarlar yapılıp, YGS deneme sayıları artırılmalı.

  * Yaşamın devam ettiği düşüncesini akıllarından çıkarmamalı ve 15 günde bir mutlaka kendilerine zaman ayırıp, kafalarını havalandırmalıdırlar.

  Kararlı ve sabırlı olun

  * Hangi saatte öğrenme kapılarının açık olduğu belirlenerek, mart ayının başına kadar bu yöntem uygulanabilir. Bu saatlerde yapılan çalışmalar çok daha kalıcı olacak ve öğrenilen bilgiler uzun süreli hafızaya kaydedilebilir.

  * Mart başına kadar mutlaka en fazla 15 günde bir defter tekrarı yapılmalı ve sadece tekrar günleri programlanmalı.

  * Zamanı kendi öncelikleri doğrultusunda planlamalı ve kendinizi hangi alanda güçlendirecekseniz iyi bir plan yapmalı ve bu planı uygulama konusunda kararlı, sabırlı olmalısınız.

  * Şu ana kadar katıldığınız ve bundan sonra katılacağınız deneme sınavlarını değerlendirirken kendinize, “Bu sonuç benim için uygun mu, sonucu beğenmiyorsam değiştirmek için ne yapmalıyım?” sorularını sorun. Sonuçlar istediğiniz gibiyse sorun yok. İstediğiniz gibi değilse değiştirebilmek için neler yapmanız gerektiğini düşünmelisiniz. (Çalışma süresini mi, zamanını mı yoksa çalışmanın içeriğini mi değiştirmek gerektiği düşünülmeli.)

  * Sınav sistemini, her bir testin ağırlığını iyi bilmeli, istediğiniz sonucu elde etmek için en çok doğru yapacak biçimde hazırlık yapmanız gerektiğini kabul edin.

  * Hem yeni bilgiler öğrenme hem de öğrendiklerinizi tekrar ve soru çözümü yoluyla pekiştirmek için epey zaman var. Kendinize uygun bir programla şu andaki durumunuzdan çok daha iyi yerlere gelebilir, puanınızı yükseltebiliriz.

  Sınav stresinin temelinde aile var

  Sınavda hata yapmanın temelinde kaygı ve stresin olduğunu belirten Psikolog Halis Özerk, bu stresi ise ailenin yarattığını söylüyor. Ailelerin çocuklara, “Dershane, özel ders ne istersen yaptık, artık sıra sende” yerine şu mesajı vermesi gerektiğini söylüyor: “Bunları biz kendimizi rahatlatmak, keşke dememek için yaptık. Senin elinden gelenin en iyisini yapacağına inanıyoruz. Sınavdaki başarı ya da istediğin başarıyı elde edememen bizim gözümüzdeki değerini değiştirmeyecek.” Özerk’in diğer tavsiyeleri ise şöyle:

  * Uyku ve beslenme konusunda çocuk alıştığı gibi devam etmeli,

  * Çocuklarınızın dikkat düzeyi, öğrenme stili, konsantrasyon süresi tespit edilmeli,

  * Aile çocuğun başarısına endekslenmemeli, normal yaşantısına devam etmeli,

  * Sınav konusunda konuşulmamalı. Sınava ilişkin uyaranlar kaygıyı arttırır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı