Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mars'ta hayat izi

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.12.2000 - 00:01

  ABD'li bilim adamları Mars gezegeninde, bir zamanlar dünya gibi hayat izi olduğunu gösteren göl ve denizler buldu.

  Mars'ın yüzeyinden Mars Global Surveyor uydusu tarafından çekilen son görüntülerin NASA'da incelenmesi sonucu ilginç bulgulara ulaşıldı. Gezegendeki kraterlerin içleri ve yüzeyde bulunan yüzlerce kilometrelik sarp kayalık yamaçların, çamur tortusu içinde yatay tabakalardan meydana geldiği ileri sürüldü.

  Arabistan'a benziyor

  Kenneth Edgett ve Michael Malin adlı bilim adamları, sözkonusu yüzey şekillerinin suyun dışında başka bir etkenle meydana gelmeyeceğini savundular. İki bilim adamı Mars'ın yüksek platolarının ise ABD'deki ünlü Grand Canyon vadisi ile Arabistan platosuna benzediğini açıkladılar.

  Yaşam izleri var

  Mars yüzeyinde 3.5 ile 4.5 milyar yıl öncesine ait jeolojik kalıntılar bulunduğunu söyleyen Kenneth Edgett ve Michael Malin'e göre, yatay kaya tabakaları arasında ise yaşam izlerini ortaya koyacak fosillere rastlanabilir. Ayrıca gezegendeki olası yaşam, Dünya'nın ilk zamanlarındaki yaşamın benzeri olabilir.

  Karşı görüş

  Mars'ta bir zamanlar göl ve denizlerin bulunduğu yolundaki iddianın yeni bir şey olmadığını savunan ünlü gökbilimci Alan H. Treiman ise Edgett ve Malin’in görüşüne karşı çıktı. Treiman, ‘Kaya tabakaları ve volkanlar rüzgarın etkisiyle meydana gelmiş olabilir. Kenneth ve Malin'in iddiaları gerçek değil’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı