Dünya Haberleri

  Mars'ın yüzeyinde şaşırtan hareketlilik gözlemlendi

  A.A/hürriyet.com.tr
  04.02.2011 - 23:58 | Son Güncelleme:

  Mars'ın kuzeyindeki uzun zamandır sabit olduğu düşünülen geniş kumul bölgenin hareket ettiği ortaya çıktı.

  MARS'IN YÜZEYİNDEN OLAĞANÜSTÜ GÖRÜNTÜLER/Foto Galeri

   

  MARS'IN YÜZEYİNDEKİ AĞAÇ VE GÖLLER/Foto Galeri

   

  Kızıl Gezegen'in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter'ın (MRO) yüksek çözünürlüklü HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) kamerasıyla çektiği görüntülerde, Mars'ın kuzey kutbu yakınında yer alan ve gezegeni bir bant gibi çevreleyen Texas eyaleti genişliğindeki kumul bölgenin hareketli olduğu görülüyor.

  Science dergisinde yayımlayan araştırmaya göre, rüzgarların şimdikinden çok daha kuvvetli olduğu binlerce yıl önce oluştuğunu düşünülen karanlık kumul bölgede, geçmişte dikkat çekecek bir hareketlilik gözlenmediği belirtildi. Uzmanlar, "Bu kumullardaki değişikliğin sayısı ve büyüklüğü çok şaşırtıcı" açıklamasında bulundu.

   

  ARAŞTIRMALAR DÖRT YIL SÜRDÜAraştırmayı yapan Arizona Üniversitesi öğretim üyeleri, gözlemlerinin, dört dünya yılına denk gelen iki Mars yılı sürdüğünü belirterek, kumullardaki bu değişimin sebebinin Kızıl Gezegen'deki donmuş karbondioksitin mevsime bağlı erimesi ve şiddetli fırtınalar olduğunu kaydettiler.

  Kışları kumul bölgeyi kaplayan donmuş CO2 katmanının, baharda sıcaklığın yükselmesiyle doğrudan gaz durumuna geçtiğini belirten bilim insanları, "Mars'ın kumul yüzeyini değiştiren bu gaz kabarmaları, yeni uçurum ve platolar oluşturan kum çığlarına neden oluyor" ifadesini kullandılar.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı