Diğer Marsel ilk 100’e girer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Marsel ilk 100’e girer

Marsel ilk 100’e girer

İsveçli antrenör Peter Lundgren, “Marsel İlhan iyi tenis oynuyor. TED Open’da birinci turda dünya sıralamasında ilk 20’ye kadar yükselen tecrübeli Avusturyalı Stefan Koubek’i yenmesi önemli bir galibiyet” dedi.

AMERİCAN Express ana sponsorluğunda devam eden TED Open’da Roger Federer, Marat Safin, Marcos Baghdatis ve Marcelo Rios gibi ünlü tenisçileri çalıştırmış 44 yaşındaki gibi İsveçli Peter Lundgren ile görüşme fırsatını kaçırmak istemedim. Lundgren, TED Open’a geleceğin Federer’i gözü ile bakılan 18 yaşındaki Bulgar Grigor Dimitrov ile geldi. Dimitrov, Wimbledon, US Open gençler şampiyonu ve şu anda dünya profesyonel klasmanında 276. sırada. Lundgren ile tenis üzerine sohbetimizden satır başları şöyle...

· Federer, Safin ve Baghdatis, Rios gibi tenisçileri çalıştırdın. Onların oyun karakterini kısaca özetler misin?
Federer ile daha genç olduğu dönemde çalıştım. İnanılmaz kabaliyetli, mental ve fiziksel olarak kendisini çok geliştirdi. Adeta tenisçi olarak dünyaya geldi. Safin ile motivasyonunu kaybettiği dönemde çalışmaya başladık. Kendisine yeniden özgüvenini kazanmasına yardımcı oldum. Adam gibi adamdır. Baghdatis gerçekten kabiliyetli biri. Ancak sakatlıklar onun peşini bırakmadı. 2006 Avustralya Open finalinden sonra doyum noktasına geldi ve az çalışmaya başladı. Rios, kabiliyetli ancak zor bir kişiliğe sahip. Sosyal açıdan fazla girişken değil. Yalnızlığı sever. Bence çok erken motivasyonunu kaybetti.

· Senin açından koçun görevleri nedir?
Her oyuncunun karakteri farklıdır. Öncelikle çalıştırdığım tenisçiyi tamamen tanımak için uğraşırım. Onunla korta çıkıp sadece tenis oynarım. Antrenman öncesi belirli bir plan yapmam. Korttaki gidişata göre bilgi aktarırım.

· Bir tenisçinin kabiliyetli olduğunu nasıl anlarsın?
İyi bir teknik kaçınılmaz. Koordinasyon, hareket kabiliyeti ve oyunun ön sezisini anlamak gibi özellikler de çok önemli.

· Tenis ve okul aynı anda yürür mü?
Çocuk iyi tenis oynuyorsa, tenise devam etmesi gerekir. Okul kaçmıyor ya! İki sene sonra bile okulu telafi edebilir. Başarılı ise de tenise devam eder.

· Dimitrov’un genel programını anlatır mısın?
Turnuva olmadığı dönemlerde günde 3-4 saat tenis, daha sonra 1, 1.5 saat kondisyon. Ardından masaj ve dinlenme. Grigor yıl içerisinde yaklaşık 25-30 turnuvaya katılıyor. En az 40 tekler maçı oynaması hatta bu sayının 55-60 civarında olması daha da iyi olur.

· Taleben başarılı tenisçimiz Marsel İlhan ile beraber TED Open’da çift oynuyor. Marsel’i nasıl buldun?
Marsel iyi tenis oynuyor. TED Open’da birinci turda dünya sıralamasında ilk 20’ye kadar yükselen tecrübeli Avusturyalı Stefan Koubek’i yenmesi önemli bir galibiyet. Çok çalışırsa, ilk 100 tenisçi arasına girebilir. Antrenör Can Üner ile iyi bir ikili oluşturuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle