Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Marsel İlhan'ın veliahdı Cem İlkel

Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP) sıralamasında erkeklerde ilk 500'e giren ikinci Türk tenisçi olmayı başaran Cem İlkel, Marsel İlhan'ın veliahdı olarak gösteriliyor.

AA
SON GÜNCELLEME

Marsel İlhan ve Çağla Büyükakçay'ın son yıllarda elde ettiği uluslararası başarılar ile İpek Soylu'nun ABD Açık Tenis Turnuvası'nda genç çiftlerde ilk "grand-slam" şampiyonluğunu yaşamasının ardından Cem İlkel'in de ATP sıralamasında 479. basamağa çıkması dikkati çekti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yayın organı Gençlik Spor dergisine konuşan İlkel, babasının da tenisle ilgilenmesi nedeniyle çocuk yaşta korta çıkarak kısa sürede profesyonelliğe adım attığını ve turnuvalara katıldığını söyledi.
İlkel, maddi durumu iyi olmayan kişilerin tenis oynayamayacağı gibi yanlış bir algının halk arasında hakim olduğunu dile getirerek, "Bana kalırsa isteyen herkes tenis oynayabilir. Türkiye'de bu yönde çok sayıda adım atılıyor. Bu noktada Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın da çok önemli desteği ve profesyonel anlamda güzel yönlendirmeleri olabiliyor" dedi.


"Türkiye'nin farklı bölgelerinde birbirinden güzel tesisler var"
Son yıllarda milli sporcuların başarı grafiklerindeki yükselişin temel etmenin, profesyonellik yolunda atılan adımlar olduğunun altını çizen Cem İlkel, "Eskiden yetenekli kişilerin kendi performansları doğrultusunda gelen başarı ya da başarısızlıklar vardı. Şimdi bu sürece 'doğru antrenman programları ve profesyonel yaklaşımlar' eklendi" değerlendirmesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın verdiği maddi destekle tesisleşmede büyük atılımlar gerçekleştiğini belirten milli raket, "Bugün, Türkiye'nin farklı bölgelerinde birbirinden güzel tesisler var. Hayranlıkla mücadele ettiğimiz bu tesislerde uluslararası organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Bu organizasyonların bizlere kazandırdığı tecrübeler de çok önemli. Bu adımların hepsi, sonuçta tek bir potada eriyor ve bizlerin yol haritasını oluşturuyor" ifadelerini kullandı.


"Her jenerasyon daha üst seviyelerde başarılara ulaşacak"
Marsel İlhan, Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu gibi tenisçilerin önemli başarılara imza atarak Türkiye'nin spor tarihine adlarını altın harflerle yazdığını söyleyen İlkel, "Bizle ve sonrasında her jenerasyon daha üst seviyelerde başarılara ulaşacaktır. Marsel'in, Çağla'nın başarıları bize ilham verdi. Belki de onlar bu kadar ilerlemese, ben de bu noktaya gelemezdim" diye konuştu. Cem İlkel, hedefinin eleme derecesinde de olsa yakın zamanda grand-slam turnuvalarına katılabilmek olduğunu ve bu yolda azimle çalıştığını da vurguladı.


"Genç kardeşlerimizin spor geleceği bizim de sorumluluğumuzda"
Marsel İlhan da kendi ve Büyükakçay'ın ardından genç sporcuların da aralarına katılmasından dolayı heyecanlı ve memnun olduğunu, Cem İlkel'in söz konusu başarısı ile teniste önemli bir adım attığını ve dereceye giren milli sporcu sayısında artış yaşanabileceğini belirtti.

Genç sporcularla sık sık bir araya gelerek kariyerlerine ilişkin yol haritası hazırladıklarını söyleyen İlhan, "Bu süreçte elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Çünkü genç kardeşlerimizin spor geleceği bizim de sorumluluğumuzda" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz