Gündem Haberleri

  Mars’ta okyanuslar varmış

  Hürriyet Haber
  30.11.2001 - 17:37 | Son Güncelleme:

  Kızıl Gezegen ile ilgili son çalışmalarda, şu an susuz, tozlu ve soğuk olan Mars`ın bir zamanlar okyanuslarla kaplı olduğunu doğrulayan yeni kanıtlar bulunduğu bildirildi. ``Science`` dergisinin bugünkü sayısında yayımlanan yeni çalışmaya göre, Mars`ta gezegeni kaplayabilyecek kadar, yaklaşık 1.6 kilometre derinliğinde su vardı.

  Amerika Katolik Üniversitesi`nden Vladimir Krasnopomsky, Mars`ta bir zamanlar okyanus bulunduğuna ilişkin daha fazla kanıt ortaya çıkarıldığını, bunlara göre de meydana gelen iklim değişiklikleriyle soğuk bir çöle dönüşen Kızıl Gezegen`de bir zamanlar, her 2.6 kilometre karesinde Dünya`ya göre daha fazla su bulunduğunu kaydetti.

  Dünya`dan farklı olarak bu gezegen, milyonlarca yıl önce, bir kimyasal reaksiyon bileşimi ve astroid ile kuyrukluyıldız bombardımanı yüzünden suyunu kaybetti.


  Mars`ın atmosferindeki hidrojen moleküllerinin miktarıyla ilgili ölçü verilerine dayanıldığı belirtilen çalışmada, Mars`ta bir zamanlarbol su varlığına ilişkin yeni kanıtların, burada bir zamanlar hayat olduğu olasığını da artırdığı kaydedildi.
    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı