Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mars sucusu yola çıktı

  Hürriyet Haber
  05.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.01.1999 - 00:01

  Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Florida'da bulunan Cape Canaveral'daki Kennedy Uzay Üssü'nden ‘‘Kızıl Gezegen’’de su bulunup bulunmadığını araştıracak olan Mars Polar Lander adlı uzay aracını gönderdi.

  Mars Polar Lander isimli insansız uzay aracı, Boeing Delta 2 roketiyle Cape Canaveral'dan gönderildi. Uzay aracında, Mars'taki sesleri kaydetmek amacıyla bir mikrofon, inilen bölgeyi incelemek üzere bir kamera, toprak örnekleri almak üzere 2 metre uzunluğunda robot bir kol, küçük bir laboratuvar ve hava istasyonu bulunuyor.

  Paraşütle üç ayağı üzerine inecek olan araç, robot kolları aracılığıyla topladığı Mars toprağını ısıtacak. Eğer bu ısıtılan toprakta su varsa, buharlaşacak ve araçtaki lazer aygıt tarafından tesbit edilerek, elde edilen veriler derhal dünyaya iletilecek. Mikrofon aracılığıyla da tahminen Mars'taki rüzgarların ve araçtaki makinelerin sesleri dünyadan dinlenecek. Bilim adamları, ses kayıtlarının Mars'ın atmosferini aşmayı başararak dünyaya ulaşıp ulaşmayacağını henüz bilmiyorlar.

  1 metre yüksekliğindeki ve 3.6 metre genişliğindeki Mars Polar Lander'ın 756 milyon kilometre yol katederek, Mars'ın güney kutbu yakınına 3 Aralık 1999'da ulaşması bekleniyor.

  Mars Polar Lander'ın gezegenin yüzeyine inmesinden kısa bir süre önce, gezegenin yüzeyine basketbol topu büyüklüğünde iki küçük araç atılacak. Saatte 640 ile 800 kilometre hızla Mars yüzeyine çarpması beklenen araçlar, 90 santimetre derinliğe gömülecek. Araçlar, araştırmalarını toprak altında yapacaklar. Ancak, bu projeyi bekleyen en büyük sorun, araçların bu şiddette bir çarpmaya dayanıp dayanmayacakları. Şiddetli çarpma sonucu, araçtaki aletlerin çalışmayacak duruma gelmesi olası.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı