Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mars’ı yaşanılır dünyaya dönüştürme projeleri

Nasa bilim adamları sıcaklıkların ve atmosfer basıncının belli bir seviyeye ulaşmasından sonra Mars’ın ikinci bir dünya haline gelebileceğine inanıyor. Ayrıca, Mars’ta "uyumakta" olan eski yaşam biçimlerinin yeniden uyanabileceğine de!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Mars, bin yıllardan beri insanlığın dikkatini çeken bir gezegen olmuştu. Ve bilim adamları bu komşu gezegenin ne şekilde insanlığın ikinci vatanına dönüştürülebileceği konusunda kafa patlatıyorlar. Nasa araştırmacıları şimdi "terraforming" (Mars yüzeyini yaşanır kılmak) düşüncesine bir yenisini eklediler: Yapay sera gazlarının Mars’ta yaşama elverişli sıcak iklimi yaratması.

Bunun için flüor içerikli moleküllerin doğrudan doğruya gezegenin üzerinde üretilerek atmosfere salınması gerekiyor, diyor Ames Araştırma Merkezi’nden Margarita Marinova, Journal of Geophysical Research dergisinde.

Bilim adamlarının fikri, zincirleme reaksiyona dayanıyor. Yapay gazlarla meydana gelecek sera gazı etkisi sayesinde kutup başlıklarındaki donmuş su ve karbondioksit eriyerek buharlaşabilir. Ve bu iki gaz da istenilen sıcaklık seviyesi elde edilene dek yine sera gazı üreteceklerdir. Fakat bu süreç birkaç yüz veya bin yıl sürebilir.

4 gaz incelendi

Mars atmosferindeki süreçleri bilgisayar modelleriyle tasarlayan bilim adamları, ayrıca çok kuvvetli bir sera etkisi yaratarak uzun süre atmosferde kalıcı olabilecek dört gazı da incelemişler.

Marinova’nın gözde gaz adayı oktafluropropan. Bu gazın sera potansiyeli karbondioksitten 8000 misli yüksek ve 2600 yıl kalıcı. Tabii ki gazlar Mars’ta bulunan doğal elementlerden üretilmeli, diyor araştırmacı.

Bunların Mars’ta üretilmeleri ancak gigatonluk sera gazların güvenli bir şekilde Mars’a taşınabilmesi halinde mümkün olabilir.

Nasa bilim adamları sıcaklıkların ve atmosfer basıncının belli bir seviyeye ulaşmasından sonra Mars’ın ikinci bir dünya haline gelebileceğine inanıyorlar. Hatta Mars’ta "uyumakta" olan eski yaşam biçimlerinin yeniden uyanabileceğine de. Mars’taki ortalama sıcaklık şu sıralar Ğ60 santigrat derece civarında.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler