Ege Haberleri

EGE

  Marmaris Limanı için seferberlik

  Ender TÜRKKAN / MARMARİS, (DHA)
  15.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmaris Limanı’nın 300 metre büyüyeceği haberi ilçeyi ayağa kaldırdı. Böyle bir onayın cinayet olacağını söyleyen Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, yetkilileri uyardı, "Limanın büyümesi halinde, Marmaris Haliç’e döner" dedi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki bir komisyonun kasım ayında toplanarak onay vermesi halinde denize doğru 300 metre büyütüleceği belirtilen Marmaris Limanı, tartışma yarattı. "Doğayı, Çevreyi ve Turizmi Kurtarma Seferberliği" başlattıklarını açıklayan Marmaris Çevre Gönüllüleri şimdi de Marmaris Limanı’nın büyütülmemesi için seferberlik ilan ettiklerini duyurdu. Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, 2001 yılında özelleştirilen Marmaris Limanı’nı büyütme talebinde bulunan Marmaris Liman İşletmeleri A.Ş’nin, rant uğruna Marmaris’in geleceğini tehdit ettiğini ileri sürdü. Limanı büyütme projesiyle denize doğru 300 metre uzunluğunda 6 bin 500 metrekarelik bir kütle inşa edileceğini belirten Filiz Ersan, "Dünyanın hiçbir ülkesinde Marmaris konumundaki bir yerde mevcut limanın büyütülmesine izin verilmez. Marmaris, dünyada başka bir modeli olmayan, doğal güzelliği ile adını dünyaya tescillemiş bir turizm ilçesidir. Marmaris, gölet görünümünde, kapalı bir deniz ve kendini temizleyemeyen bir körfeze sahiptir. Liman büyürse buraya gelecek gemi sayısı artacak, aynı anda körfeze girecek 5-6 gemi görüntü ve gürültü kirliliğine yol açacaktır. Liman akabinde kirlenecek, sualtı florası bozulacak, ekolojik denge korunamayacak, cennet belde, Haliç’e dönecektir. En büyük gelir kaynağı yat turizmi ve mavi yolculuk biter. Bu sebeplerle biz limanın büyütülmesine karşıyız ve karşı çıkmaya devam edeceğiz. Yetkililerden izin vermemelerini istiyoruz" dedi.

  Talebi karşılamıyor

  Marmaris Liman İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Tugay ise limanın büyütülmesi halinde çevrecilerin ileri sürdüğü zararların meydana gelmeyeceğini belirtti. Limanın büyütülmesi için 5 yıldır izin almaya çalıştıklarına dikkat çeken Tugay, bu süre zarfında çok sayıda bilim adamının ve uzmanın incelemelerde bulunduğunu belirterek, "Tüm izinler alınmış durumda. Son kararı kasım ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı verecek. Merak etmesinler, biz Marmaris’e zarar verecek hiç birşey yapmayız" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı