Gündem Haberleri

  Marmaray araçları Adapazarı'nda üretiliyor

  Zafer TOKUŞ/ADAPAZARI (Sakarya), (DHA)
  04.01.2011 - 17:34 | Son Güncelleme:

  İstanbul Boğazı"nda 2013 yılında faaliyete geçecek olan Marmaray Projesi’nde kullanılacak araçların büyük bölümü Türkiye Vagon Sanayi Adapazarı Fabrikası’nda Eurotem işbirliği ile üretiliyor.

  MARMARAY'DA BU ARAÇLAR KULLANILACAK

   

  Dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden birisi olan Marmaray Projesi araçlarının imalatı, 2010 yılı Eylül ayında imzalanan sözleşme ile TÜVASAŞ ve Eurotem tarafından ortak üretim çerçevesinde yapılacak ve sözleşme gereği de 275 araç yapılacak.

  Türkiye Vagon Sanayi A.Ş Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki 275 aracın sözleşme gereğince belirlenen teknik çalışmaları TÜVASAŞ tarafından yapıldığını belirterek, "Yapılan anlaşmanın ardından başlatılan çalışmalar neticesinde Marmararay projesiyle kullanılacak olan 17 adet araç çalışmaları tamamlanarak Eurotem’e teslim edilmiştir. 12 adet araç ise üretim hatlarında işlem görmekte olup tamamlanma aşamasına gelmiştir. Geri kalan araçlar da tamamlanarak anlaşma takvimine uygun olarak teslim edilecektir" dedi.

  Adapazarı’nda bulunan TÜVASAŞ tesislerinde Güney Koreli Eurotem firması ile ortak olarak üretilen tren seti 3 araçtan oluşuyor. 3 araçlı bir tren setine M vagonu ilave edildiğinde, 4 araçlı, 5 araçlı veya 6 araçlı tren seti oluşturmak mümkün. Her bir araç birbirine benzer şekilde dizel motor, hidrodinamik şanzıman ve yardımcı devrelerin beslenmesi için jeneratör grubuna sahip

  DM araçları kumanda kabini, yolcu bölmesi, dört giriş kapısı ve bir adet tuvalet sisteminden oluşmaktadır. M aracında yolcu bölmesi, dört giriş kapısı ve bir adet engelli yolcular için tuvalet sistemi bulunuyor. Her vagonda 200 yolcu kapasiteli olduğu belirtildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı