Gündem Haberleri

  Marmara'daki batık gemiler çıkarılacak

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü, Marmara Denizi ve çevresinde çeşitli nedenlerle kaza yaptıktan sonra yarı batık durumda bulunan gemileri çıkarmak için çalışma başlattı.

  Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Ruhan Çakıroğlu, İstanbul'da yarı batık durumda 3 kuru yük gemisinin bulunduğunu, bunların Zeytinburnu açıklarındaki Sao Tome bandıralı ''Robel'', Kumkapı Sahili'ndeki ''Selin S'' ve Şile Limanı'ndaki Türk bandıralı ''Kaptan Şahinkaya'' olduğunu kaydetti.

  Gemilerin çıkarılamamasının temelinde çeşitli hukuki sorunların yattığını belirten Çakıroğlu, bunların başında ''kaza sonrası mal sahiplerine ulaşamama'', ''geminin hacizli olması'' veya ''kazayla ilgili mahkemelerin devam etmesinin'' geldiğini söyledi.

  Bunun en iyi örneğinin ''Selin S'' gemisi olduğunu kaydeden Çakıroğlu, bu gemi üzerinde 8 tane haciz kararının bulunduğunu, dolayısıyla gemi hakkında bugüne kadar herhangi bir işlem gerçekleştiremediklerini belirtti.

  Çakıroğlu, bundan sonra Milli Emlak Dairesi'nin, batık gemilerle ilgili mevzuatının işletileceğini ifade ederek, buna dayanarak yarı batık durumundaki bütün gemilerin çıkarılacağını bildirdi.

  İLK ÇALIŞMA KUMKAPI'DA

  ''Selin S'' gemisinin çıkarılması için Denizcilik Müsteşarlığı'na gerekli evrakın gönderildiğini, onayın alınmasının ardından çalışmalara başlanacağını ifade eden Çakıroğlu, geminin parçalanarak çıkarılacağını söyledi.

  Çakıroğlu, ''Robel'' gemisiyle ilgili olarak da mahkeme kararını beklediklerini, mahkeme sonucuna göre, daha önce aldıkları 2 milyon 250 dolarlık teminatla bu işi yapacaklarını bildirdi.

  İstanbul Boğazı'nda batan koyun yüklü Lübnan bandıralı ''Rabunion 18'' dışındaki batıkların, gemilerin seyir emniyetini etkilemediğini kaydeden Çakıroğlu, bu geminin yüzeyden 17 metre derinlikte olduğunu ve büyük gemilerin geçişinde sorun yarattığını sözlerine ekledi.

  27 BATIK GEMİ VAR

  Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün görev alanındaki bölgede, 11'i yabancı bandıralı toplam 27 batık ya da yarı batık kuru yük gemisi bulunuyor.

  Bu gemilerin 3'ü Honduras, 2 tanesi Lübnan, 1'er tanesi de Rusya, ABD, Sao Tome, Belize, Hindistan ve Kamboçya bayrağı taşıyor. Marmara Denizi'nde bulunan batıkların bayrağı, taşıdıkları yük ve konumları şöyle:

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı