BURSA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Marmarabirlik'te kar payı dağıtımı başlıyor

DHA
31 Mayıs 2017 - 10:00Son Güncelleme : 31 Mayıs 2017 - 10:00

Marmarabirlik'te kar payı dağıtımı başlıyor

DHA

BURSA, (DHA) – MARMARABİRLİK, 22 Nisan'da yapılan Olağan Genel Kurul'da alınan kararın ardından ortaklarına yarından  itibaren kar payı dağıtımına başlıyor. Toplam 17 milyon lira kar payı, ortakların teslim ettikleri ürünün tutarı üzerinden dağıtılacak.
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Marmarabirlik'in bu yıl ilk kez kendi öz kaynaklarıyla kar payı dağıtımı yapacağını belirterek, 22 Nisan’da yapılan Olağan Genel Kurul'da alınan kararla ortaklara yarından itibaren kar payı dağıtımına başlanacağını söyledi. Kar payı dağımı için kooperatiflere ödemelerin yapıldığını ifade eden Asa, "Yapılacak ödeme, kooperatiflerin yetki ve sorumluluğunda nakden ve banka kanalıyla gerçekleştirilecektir. Ortaklarımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi. 
NE KADAR ÜRÜN, O KADAR KAR PAYI
Asa, bu yıl dağıtılacak kar payının, geçmiş yılların karlılığı olduğunu vurgulayarak, "1 Haziran'da ödenecek kar payı, kooperatiflerine 2014-2015 ve 2015-2016 iş yılı kampanya dönemlerinde zeytin teslim eden ortaklarımıza ödenecektir. Ortaklarımız, ne kadar ürün verdiyse o kadar kar payı alacaklardır. 2016-2017 kampanyasında alınan ürünlerin satışı, ilgili dönemde gerçekleşmediği için kar payı hesaplamasına dahil edilememektedir" diye konuştu.
Asa, "2013-2014 iş yılı ve önceki iş yıllarına ait karın dağıtılamaması, Marmarabirlik'in 2007 yılında almış olduğu Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kredi taksitlendirmesinin, 2013 aralık ayında yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır. İş yılı bazında Birlik’in vadesi geçmiş borcu olduğu için eski ana sözleşmenin 62. maddesi gereğince söz konusu yıllarda kar payı dağıtılamaz hükmü yer almaktadır. Ayrıca 2013 yılında yapılan taksitlendirme miktarı olan 60 milyon TL yıllık taksitlerle halen ödenmektedir" ifadelerini kullandı.

ALINAN ÜRÜNÜN DEĞERİNE GÖRE DAĞITILACAK

Kar payı dağıtımında dikkate alınacak kriterleri değerlendiren Başkan Asa, şunları kaydetti:

"Dağıtılacak kar payı, ortakların kooperatife teslim ettikleri ürünlerin değerleri üzerinden hesaplanacaktır. Başka bir deyişle müstahsil makbuzlarındaki kilogram üzerinden değil, belirtilen parasal tutar üzerinden dağıtım yapılacaktır. Öte yandan ortağın, kooperatife ürün teslimatını yaptığı yılın da kar payı hesaplamasında etkisi olduğundan sabit bir yüzde oranı hesaplamada kullanılmamaktadır. İlgili yıllarda ürün teslim eden ve ortaklıktan çıkan veya çıkarılan ortakların kendilerine ya da veraset belgesi ibraz etmeleri halinde varislerine ödeme yapılabilecektir. Ancak ortaklık devri söz konusu ise ödeme mevcut ortağa yapılacaktır."

KAR PAYINDAN KESİNTİ OLMAYACAK

Asa, kar payı dağıtımında ortaklar adına herhangi bir kesinti yapılmayacağını belirterek, "Vadesi geçmiş borcu bulunmayan ortakların alacakları, borçlarından mahsup edilmeden ödenecektir. Kooperatif bilançoları henüz kesinleşmediğinden, Bakanlığımız görüşü doğrultusunda ödemeler 'Risturn Avansı' şeklinde gerçekleştirilecektir" ifadelerini kullandı.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Marmarabirlik'te kar payı dağıtımı başlıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:23
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı