BURSA HABERLERİ

Marmarabirlik’te Rekolte Beyan Dönemi Başlıyor

IHA
27 Eylül 2015 - 12:28Son Güncelleme : 27 Eylül 2015 - 12:29

MARMARABİLİK'TE REKOLTE BEYAN DÖNEMİ BAŞLIYOR

IHA

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2015-2016 iş yılı ürün alım dönemi öncesi üreticilerin teslim edeceği zeytin miktarı ve rekolte tespitine yönelik beyanname kabullerinin 28 Eylül Pazartesi günü başlayacağını, 30 Ekim Cuma günü sona ereceğini açıkladı.
Asa, bu yıl yağlık zeytin dahil 60 bin ton ürün almayı hedeflediklerini belirterek, Marmarabirlik’in planlamalarını sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için ortakların gerçekçi beyanda bulunması gerektiğini söyledi. Üreticinin korkulu rüyası olan kota engelinin temelinde yanlış beyanların yattığını ifade eden Asa, “Marmarabirlik’in artan satış rakamları ve depolama kapasitesi sayesinde bu kampanya döneminde kota uygulaması konusunda çok fazla sıkıntı yaşanmayacak. Ancak kota uygulaması rekolte beyanına dayanmaktadır. Beyanlar alındıktan sonra netlik kazanır. Dolayısıyla ortaklarımızın gerçekçi rekolte beyanında bulunması, hem kota sorununu çözecek hem de Marmarabirlik’in tüm planlamalarını sağlıklı bir şekilde değerlendirmesini sağlayacaktır” dedi.
“TAHMİNİ REKOLTE YAKLAŞIK 100 BİN TON”
Asa, 2015-2016 yılı ürün alım kampanyasıyla ilgili değerlendirmede bulunarak, “Marmarabirlik rekolte tahmin komisyonunca yürütülen saha çalışmaları neticesinde, birlik faaliyet alanı içinde yaklaşık 100 bin tonluk tahmini rekolte tespiti yapılmıştır. Bu rakam, geçtiğimiz yılın rekolte miktarı ile karşılaştırıldığında oldukça iyimser bir tablo ortaya çıkmaktadır. Geçen yıl mevsim koşulları nedeniyle sektördeki ürün kayıpları bazı bölgelerde yüzde 80’lere ulaşırken, bu yıl rekoltenin 2014’e göre yüzde 60-70 oranlarında daha fazla olması beklenmektedir” diye konuştu.
“BEYAN VERMEYENDEN ALIM YOK”
Asa, ortakların beyan edeceği rekolte miktarının, ortaklık giriş beyannamesindeki taahhüt miktarından fazla olamayacağına da işaret ederek, “Ortaklarımız rekolte beyanı verirken olası bir kota uygulaması yapıldığında, ben ne kadar çok rekolte beyanı verirsem o kadar fazla kota çıkar mantığıyla hareket etmemelidir. Çünkü kota uygulamasında, her ortağın son 5 yıl teslim ettiği ürün miktarı baz alınmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde rekolte beyanında bulunmayan ortaklardan da ana sözleşme gereği ürün alınmayacaktır” ifadelerini kullandı.
Kooperatif ana sözleşmesi gereğince her ortağın rekolte beyannamesi vermesinin zorunlu olduğu kaydeden Asa, şöyle devam etti:
“Rekolte beyannamesi vermeyen ortakların zeytin teslim etmesi ve genel kurul toplantısına katılması mümkün değildir. Ayrıca kooperatif ana sözleşmesi üst üste 5 iş yılında rekolte beyannamesi vermeyen veya verdiği beyannamedeki teslimini taahhüt ettiği ürünün en az yüzde 50’sini kooperatife teslim etmeyen ortakların ortaklıktan çıkarılmasını ön görmektedir.”
Marmarabirlik’te rekolte beyanlarının alınmasının ardından, 32 bin sofralık zeytin üreticisinin bir yıl boyunca büyük emek harcayarak yetiştirdiği ürün alımlarına start verilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Marmarabirlik’te Rekolte Beyan Dönemi Başlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Eylül 2015 tarihinde saat 12 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Marmarabirlik’te Rekolte Beyan Dönemi Başlıyor haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:21
  • Guneş
   06:11
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:06
  • Akşam
   20:04
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı