Gündem Haberleri

  Marmara Otoyolu'nun Kocaeli güzergahı belli oldu

  DHA
  25.05.2010 - 16:44 | Son Güncelleme:

  MARMARA Otoyolu Projesi’nin Kocaeli bölümünün güzergahı belirlendi. TEM’in İzmit ve D-100 geçişlerini hafifletmesi beklenen projenin Kocaeli geçişi 83 kilometreden oluşacak. Bu proje ile kamyonlar ve diğer ağır tonajlı araçlar İzmit kent merkezine girmeden transit geçecek. Proje kapsamındaki Körfez köprüsü sayesinde de Gebze-Yalova arası 15 dakikaya inecek.

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker’in yaptığı açıklamaya göre, İstanbul'a yapılacak 3'üncü Boğaz Köprüsü'nün bağlantısı olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Kocaeli ayağının güzergahı, TEM ve D-100’ün yükünü hafifletecek şekilde Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa görüşmeler sonucu hazırlandı. Kocaeli trafiği için çok önemli olan projenin uzunluğu 83 kilometreden oluşuyor.

  Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Kocaeli güzergahı Gebze'ye bağlı Balçık Köyü'nden başlayarak, Pelitli Köyü'ne ulaşıyor. Buradan TEM Otoyoluna paralel ilerleyen proje, Gebze ile Dilovası arasındaki Dilovası-Hersek Burnu arasında yapılacak Asma Köprü’nün yeralacağı İzmir Yolu ayrımına ulaşacak. Buradan İzmit'e doğru ilerleyen otoyol, Dilovası'nın Çerkeşli, Demirciler köyleri sınırlarından geçerek Körfez ilçesine ulaşacak.

  Toplam 260 kilometre uzunluğunda olacak olan Kuzey Marmara Otoyolu, Gebze Tavşancıl Köyü üstündeki köylerden Körfez İlçesi’ne uzanacak. Buradan Kalburca, Dereköy ve Belen köylerinin sınırlarından Derince'ye doğru ilerleyecek. Otoyol, Derince ilçe sınırları içinde Toylar Köyü’nün altından İzmit'e doğru ilerleyecek. İzmit sınırlarına gelindiğinde yol, Kabaoğlu, Sekbanlı ve Sepetçi köyleri sınırları içerisinden geçecek. Yassıbağ Köyü’nün altından geçerek Emirhan, Biberoğlu, köylerinden sonra Gedikli ve Karaabdülbaki köyünden Akmeşe'ye uzanacak. Buradan da Sakarya sınırına geçip Akyazı İlçesi’nde sona erecek.
  Büyükşehir belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker açıklamasında toplam 260 kilometreden oluşan projede toplamda 222 bina kamulaştırılacakken, Kocaeli sınırları içinde kamulaştırılacak bina bulunmuyor. Kocaeli’de otoyol güzergahı 19 milyon 500 bin metrekareyi kapsıyor. Bunun 7 milyon 750 bin metrekaresini orman arazisi oluşturuyor. Oran olarak ise orman alanı yüzde 40, özel arazi oranı ise yüzde 60'ı kapsıyor.

  Yapımına 2011 yılında başlanacak olan proje, 5 yılda bitecek.

  KOCAELİ SINIRLARINA 9 TURNİKE

  D-100 ile TEM yolunu rahatlatacak yolda 9 turnike olacak. Bunlar şu bölgelere yapılacak:
  Kandıra Çıkışı- Akmeşe mevkii, Uzunçiftlik Çıkışı 1 ve 2 No'lu otoyolun bağlantı noktası, İzmit Çıkışı Çayırköy mevki, Derince'ye Çıkış- Toylar mevkii, Körfez Çıkışı -Sevindik Köyü güneyi, Dilovası OSB Çıkışı- Dilovası Kuzeyi, İzmir Otoyolu Bağlantı Çıkışı- Körfez Geçişi, Gebze çıkışı- Pelitli Köyü, Çayırova Çıkışı -Balçık Köyü

  GEBZE-YALOVA ARASI 15 DAKİKA OLACAK

  Körfez Geçiş Köprüsü'nün hayata geçmesi ile Kocaeli şehir içi trafiğinde önemli oranda rahatlayacaktır. Kuzey Marmara Otoyolu Körfez Geçiş Köprüsü bağlantı yolu ile İzmit Şehir merkezine girmeden Körfez Geçiş Köprüsünü kullanarak İstanbul istikametine veya İzmir İstikametine gidilebilecek. İzmit Körfezi’nin birbirine en yakın noktası olan Gebze Dilovası’ndaki Dil Burnu ile Karamürsel İlçesi’ndeki Hersek Burnu arasında yapılması planlanan köprü sayesinde Gebze ile Yalova arası ortalama 15 dakikaya düşecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı