Gündem Haberleri

  Marmara için fırtına ve lodos uyarısı

  A.A
  28.12.2009 - 08:35 | Son Güncelleme:

  Marmara ve Kıyı Ege'de bugün akşam 18.00'e, Antalya ve ilçelerinde de yarın 06.00'ya kadar sürecek gök gürültülü sağanak yağış beklendiği bildirildi.

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  BODRUM'U LODOS VURDU - FOTO GALERİ

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Marmara ve Kıyı Ege'de (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa) bugün akşam 18.00'e kadar devam edecek gök gürültülü sağanak yağış beklendiği kaydedildi.

  Antalya ve ilçelerinde de bugün sabah saatleri ile yarın saat 06.00 arasında gök gürültülü sağanak yağış beklendiği belirtilen açıklamada, ani sel, su baskını, sel, yıldırım gibi muhtemel olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli olmaları istendi.

  MARMARA DENİZİ'NDE LODOS

  Marmara Denizi'nde görülen lodos, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

  Edinilen bilgiye göre, boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden 21 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker, saatteki hızı zaman zaman 60 kilometreye ulaşan lodos nedeniyle rotalarını Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi sahillerine çevirdi.

  Geceyi tüm ışıklarını yakarak Şarköy sahillerinde geçiren gemilerin lodosun etkisini kaybetmesiyle Şarköy'den ayrılacakları belirtildi.

  Bu arada, boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden bir petrol platformu da olumsuz hava koşulları nedeniyle geçişine izin verilmeyince Şarköy sahillerine demirledi.

  BODRUM'DA LODOS KABUSU

  Fırtına nedeniyle sahildeki dev dalgalar restoran, otel ve motel gibi işyerlerini sular altında bırakırken, Bodrum ve beldelerinde sahil yolları bozuldu, iletişim ve enerji hatlarında uzun süreli arızalar meydana geldi. 

   Muğla´nın Bodrum İlçesi´nde gece yarısı başlayan şiddetli lodos fırtınası ilçede hayatı felç etti. Fırtına nedeniyle sahildeki dev dalgalar restoran, otel ve motel gibi işyerlerini sular altında bırakırken, Bodrum ve beldelerinde sahil yolları bozuldu, iletişim ve enerji hatlarında uzun süreli arızalar meydana geldi.

  Bodrum'da geceyarısı başlayan ve sabaha karşı etkisini iyice arttıran şiddetli lodos nedeniyle Bodrumlular kabus yaşadı. Saatteki hızı 60 km´yi aşan ve açık denizde 5-6 metre yüksekliğinde dalgalar yaratan lodos nedeniyle birçok kuru yük gemisi koylara sığınmak zorunda kaldı. İlçe merkezi, Gümbet, Bitez, Ortakent-Yahşi beldesi ile Kumbahçe sahilinde etkili olan lodos nedeniyle sahilde bulunan restoran, bar ve bazı otellerin alt katlarını su bastı. Sahilde bulunan su sporları merkezlerinin malzemeleri denize sürüklendi. Ortakent-Yahşi ve Turgutreis beldelerinde sahildeki karayolları sular altında kaldı, yolun altı kilometrelik bölümünde çökmeler meydana geldi.

  Şiddetli lodos elektrik ve telefon hatlarında da aksaklıklar meydana gelmesine neden oldu. Gümbet'te sabah saatlerinde inşaata giden 24 yaşındaki Ahmet Dumanyakan, başına işyeri tabelasının düşmesi sonucu yaralandı ve ambulans ile Universal Hospital Bodrum'a kaldırıldı. Dumanyakan'ın hayati tehlikesinin bulunmadığı, başına dört dikiş atıldığı öğrenildi.

  Bodrum Belediyesi ve Liman Başkanlığı'ndan yapılan uyarılar ile balıkçıların ve yat sahiplerinin liman dışına çıkmamaları istendi.  Villaların çatılarındaki güneş enerjisi panelleri hasar gördü. Meteoroloji yetkilileri şiddetli lodosun etkisini bu akşam saatlerinden itibaren  yitirerek, yerini yağışlı havaya bırakacağı belirtti.

  İZMİR VALİLİĞİNDEN YAĞIŞ VE LODOS UYARISI
         
  İzmir Valiliği, kentte şiddetli yağış ve lodos  beklendiğini belirterek, vatandaşları gerekli tedbirleri almaları konusunda  uyardı.

  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İzmir'de sabah saatlerinde başlayan  gök gürültülü sağanak yağışın akşam saatlerine kadar sürmesinin beklendiği, yine  sabah başlayan kuvvetli lodosun ise yarın sabaha kadar devam edeceği belirtildi.

  Açıklamada, yağış ve lodosun ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, çatı  uçması, ulaşımdaki aksamalar gibi olumsuzluklara neden olabileceği ifade  edilerek, gerekli tedbirlerin alınması uyarısında bulunuldu.

  BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU

  MARMARA: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların bölge genelinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar; güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına, öğle saatlerinden sonra Trakya'dan başlamak üzere kuzeybatı (Karayel) yönlerden orta yer yer kuvvetli olarak esecek.

  EGE: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Kıyı Ege'de kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güneyli yönlerden kuvvetli ve kıyı kesimlerinde yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

  AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğleden sonra Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Yozgat çevreleri ile zamanla kuzeybatısı (Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir) aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

  BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

  ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, Orta Karadeniz aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

  DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis görülecek.

  GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis görülecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı