Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Marmara Depremi'nin 10. yılı

  Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA - Ergün AYAZ- Soner GÜLEZER/GÖLCÜK(Kocaeli), (DHA)
  17.08.2009 - 08:10 | Son Güncelleme: 17.08.2009 - 09:13

  Marmara Depremi'nin 10'uncu yıldönümünde nedeniyle Yalova’da düzenlenen törende yaşamını yitirenler anıldı. Anma töreninde yakınlarını kaybedenler gözyaşlarını hakim olamadı.

  HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI

  17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi’nin 10’uncu yıldönümü için Yalova ve Kocaeli'de tören düzenlendi. Yalova'da depremde yakınlarını kaybedenler 17 Ağustos Deprem Anıtı’nın üzerindeki isimlerin yanına çiçekler koyup gözyaşı döktü.

  Törende, Yalova Müftüsü Muhittin Sarıkaya Kuran-ı Kerim okudu, ilahiler ve dualar okundu. Müftü Sarıkaya “Depremde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyoruz. Allah bir daha böyle felaket yaşatmasın. Ülkemizin büyük bir bölümü ve Yalova birinci derecede deprem bölgesindedir. Bu yaşadığımız depremden ders çıkartıp, gerekli tedbirlerimizi ve önlemlerimizi almalıyız. Deprem ülkemizin bir gerçeğidir. Kaybettiklerimizin ardından ağıt değil, dua etmeliyiz. Depremin 10’uncu yılında, kaybettiğimiz tüm insanlara Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum” dedi.

  GELİN VE DAMAT SURPRİZE
  Bu arada tören sırasında ilginç bir olay yaşandı. 16 Ağustos 2009 gecesi evlenen Nuray- Savaş Lokman çifti, düğünlerinin ardından törene geldi. Gelinlik ve damatlıklarıyla anıta gelen çift, “Biz bu gece evlendik. Ama depremde kaybettiğimiz yakınlarımızı da unutmadık. Düğünümüzden sonra onları da ziyaret etmek istedik. Kaybettiklerimizi unutmadık ve unutmayacağız da. Bu tarih çok özel bir tarih. Özellikle 16 Ağustos’u tercih ettik. İnşallah başka depremler yaşamayız” diye konuştu.

  TÖRENE İLGİ AZ
  17 Ağustos Deprem Anıtı’ndaki törene bu yıl katılımın az olduğu dikkat çekti. Depremde Yalova’da 2 bin 504 kişi hayatını kaybetmiş, 4 bin 505 kişi de yaralanmıştı.

  SAAT 03.02.. HERKES AYAKTA

  Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nin 10'uncu yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi. Kavaklı Semti'nde sahilde yapılan tören, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Felaketin yaşandığı saat 03.02'de yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu, denize çelenk bırakıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı