Gündem Haberleri

  Marmara -5’i -20 hissedecek

  Hürriyet Haber
  19.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pazartesi hissedilen sıcaklık -20 dereceye kadar düşücek. Sibirya üzerinden gelecek soğuk hava dalgası şubat başına kadar sürecek.

  Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) yağışla birlikte Perşembe akşamı hava sıcaklıklarının 6 ila 8 derece azalacağını ve Cuma günü Kurban Bayramındaki havaya benzer meteorolojik koşulların yaşanmasının beklendiğini açıkladı.

  Sibirya üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava, önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren kar yağışına neden olacak. Soğuk havanın Şubat ayı başına kadar etkili olması bekleniyor.

  AKOM'un verdiği bilgilere göre, geçmiş yıllarda yaşanan meteorolojik hadiselere bakıldığında İstanbul'un genelde 22 Ocak civarında kar yağışı etkisi altında kaldığı görülmektedir.

  Hava sıcaklıklarının Şubat ayının başına kadar mevsim normalleri civarı ve çoğunlukla altında seyretmesi bekleniyor.

  23.01.2006 PAZARTESİ;

  Kuvvetli fırtına ile birlikte ikindi saatlerine kadar şiddetli sağanak yağmurlu, sonrasında ise kar yağışlı bir hava bekleniyor.
  Rüzgârın; poyrazdan kuvvetlice, çoğunlukla fırtına şeklinde esmesi (25-90 km/s hızla) bekleniyor.
  Min. Nem: % 65  Max. Nem: % 95   Basınç: 1005 mb.
  Metrekareye düşmesi beklenen ortalama yağış miktarı: 25 kg
  Max sıcaklık:  5 ºC  Min sıcaklık:  2 ºC    Hissedilen Sıcaklık: -10 ºC

  24.01.2006 SALI;

  Kuvvetli fırtına ile birlikte tipi şeklinde kar yağışlı hava bekleniyor.
  Rüzgârın; yıldızdan kuvvetlice, çoğunlukla fırtına şeklinde esmesi (25-75 km/s hızla) bekleniyor.
  Min. Nem: % 65  Max. Nem: % 95   Basınç: 1023 mb.
  Metrekareye düşmesi beklenen ortalama yağış miktarı: 12 kg
  Max sıcaklık:  -4 ºC  Min sıcaklık:  -10 ºC    Hissedilen Sıcaklık: -20 ºC

  BÜNYAMİN SÜRMELİ: HAVA SICAKLIĞI  4 ve -5 DERECELERE KADAR DÜŞECEK

  İstanbul’da bugün sağanak yağış, pazar günü öğleden sonra da kar bekleniyor. CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli’ye göre pazartesi gününden itibaren etkili olacak soğuk hava dalgası nedeniyle Marmara’da hava sıcaklığı -4 ve -5 derecelere düşecek.

  Bunun -10 olarak hissedileceğini belirten Sürmeli, şimdiden tedbir alınmasını önerdi. İstanbul’da dün 8 derece olan en yüksek hava sıcaklığı bugün de 8 derece dolayında gerçekleşecek, sağanak yağış görülecek.

  Yarın ise en yüksek hava sıcaklığı 2 derece olacak, cumartesi günü yeniden 4 dereceye çıkacak. Hava sıcaklığı bugün Trakya’da, yarın iç ve batı kesimlerde 6-8 derece azalacak. Cumartesi günü hava sıcaklığındaki azalmaya bağlı olarak buzlanma ve don olayları görülecek.

  Pazar günü öğleden sonra ise İstanbul, soğuk hava dalgası ve ardından gelen kar yağışı ile kışı iyice hissedecek. Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM’da) dün yapılan toplantıda, kışla mücadelede hazırlık planları değerlendirildi ve alınacak tedbirler belirlendi.

  ANKARA'DA ÖNLEM ALINDI

  Başkentte, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nce yapılan kar uyarısının ardından belediyeler kar ve buzlanmaya karşı çeşitli tedbirler aldılar. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, kentin 5 ayrı bölgesinde buzlanmaya karşı araçlar hazır bekliyor. Belediyenin araç parkında, 62 kar ve buzla mücadele aracının yanı sıra 20 greyder, 10 kepçe, 30 tuz yüklü kamyon acil durumlarda müdahale edecek şekilde hazırlandı.

  Ayrıca, belediyenin silolarında kullanıma hazır 10 bin ton elenmiş, yıkanmış saf tuz bulunurken, 250 kişiden oluşan bir ekip de vardiyalı olarak 24 saat görev yapıyor.

  Çankaya Belediyesi'nden yapılan açıklama ise meteorolojiden gelen uyarılar doğrultusunda gerekli tedbirlerin alındığı ifade edildi. Açıklamada, Fen İşleri, Temizlik İşleri ile Park ve Bahçeler müdürlüklerinin koordineli şekilde çalışmaları sürdüreceği, kurulan 11 ekibin 8 unimog, 3 greyder ve 3 tuz kamyonuyla çalışmalarını aralıksız sürdüreceği kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı