Basketbol Marko İvkovic davasında karar açıklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Marko İvkovic davasında karar açıklandı

Marko İvkovic davasında karar açıklandı

Galatasaray-Kızılyıldız basketbol maçı öncesinde Sırp taraftar Marko İvkovic'in öldürülmesi davasında bir kişi 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 6 şüpheli ise beraat etti

Galatasaray Liv Hospital ile Kızılyıldız arasında 21 Kasım 2014’de Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanan THY Avrupa Ligi maçı öncesi çıkan olayda öldürülen Sırp taraftar Marko İvkoviç’in davasında karar çıktı. Mahkeme, tutuklu sanık Kadri Aktaş’ı "Kasten adam öldürme" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırırken, tutuksuz yargılanan 6 sanık hakkında ise beraat kararı verdi.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Kadri Aktaş ile tutuksuz sanıklar Yusuf Velioğlu, Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Gökhan Yıldız, Çağatay Hız, Atakan Bodan ve maktul Marko İvkoviç’in ablası Bojana Jankelic ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan müşteki Bojana Jankelic’in avukatı Rufayi Taştan, sanıklar hakkında haksız tahrik hükmünün uygulanmamasını istedi. Sanık avukatları ise, müvekkillerinin suçsuz olduğunu belirterek beraatlerini istediler.

NE OLMUŞTU?
21 Kasım 2014'te Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanan Galatasaray Liv Hospital-Kızılyıldız maçından öncesi salonun yakınlarında iki takımın taraftarları arasında çıkan olaylarda Sırp taraftar Marko İvkovic, kalbinden bıçaklanarak yaşamını yitirmişti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nde kurulan 4 özel ekip geceli gündüzlü yürüttükleri çalışmada, aralarında polislerin de bulunduğu 200 kişinin ifadesini aldı. Yapılan inceleme sonucunda 7 kişi gözaltına alındı. Bu arada, Marko İvkovic'in ölümünden haberi olmayan Galatasaray koçu Ergin Ataman canlı yayında, "300-400 Sırp... Bunlara terörist diyeceğim" sözünü sarfedince Sırbistan'da büyük tepki gördü. Sırbistan'ın İstanbul Konsolosu Zoran Markovic, Sırp basınına yaptığı açıklamada, "Galatasaray Antrenörü bir teröristtir" ifadesini kullandı. Galatasaray, 16 Ocak 2015'te Belgrad'da oynanan ikinci maça yoğun güvenlik önlemleri altında çıkarken, Ergin Ataman çelik yelek giymek zorunda kaldı. Bu arada Belgrad'da da Ergin Ataman için protesto gösterileri yapıldı.

MÜEBBET HAPİS CEZASI 'İYİ HAL'DEN 25 YILA İNDİRİLDİ
Ardından mahkeme karar vermek için duruşmaya ara verdi. Aradan sonra tarafları duruşma salonuna alan mahkeme, kararını sanıkların yüzüne okudu. Mahkeme, tutuklu sanık Kadri Aktaş’ı önce "Kasten adam öldürme" suçundan müebbet, "İyi halden" de bu cezayı 25 yıla indirdi. Mahkeme, "Kasten adam öldürme" suçundan tutuksuz yargılanan sanıklar Yusuf Velioğlu, Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Gökhan Yıldız, Çağatay Hız, Atakan Bodan’ın ise beraatlerine karar verdi.

Marko İvkovic davasında karar açıklandı
JANKELİC: BEKLENTİM MÜEBBETTİ
Kardeşi Marko İvkoviç’in öldürülmesi sonrası Bakırköy Adalet Sarayı’nda görülen tüm duruşmalara müşteki sıfatı ile katılan ablası Bojana Jankelic, karar sonrası basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı. Sanığa verilen cezanın yeterli olmadığını belirten Jankelic, "Sadece duygularımla hareket etmiyorum, istediğim müebbet. Yanında suç iştirakinde bulunanlara da gereken cezanın verilmesini temenni ederdim. Beklentim müebbetti. Bundan sonraki aşama için avukatlarım karar verecek. Genç bir kişinin, genç bir insanın, kardeşimin, 25 yaşındaki bir kişinin hayatı, yaşam hakkı elinden alındı" dedi.

"BİR DAHA TÜRKİYE Mİ? ASLA..."
Jankelic, "Bir daha Türkiye’ye gelmeyi düşünüyor musunuz?" sorusunu ise "Asla" diye yanıtladı.

Marko İvkovic davasında karar açıklandı
AVUKAT TAŞTAN: KARARI TEMYİZ EDECEĞİZ
Avukat Rufayi Taştan ise karardan çok memnun kalmadığını belirterek, "Öncelikle müebbet cezasından indirim beklemiyorduk. Diğer sanıklar hakkında cezalandırılmayı bekliyorduk, o yönüyle biraz hayal kırıklığı yaşadığımızı söyleyebiliriz. Temyize gideceğiz. Ülkemizde böyle bir olayın yaşanması çok büyük talihsizlik, uluslararası camiada rezil olmuş durumdayız. Bugün Avrupa spor müsabakalarında şaibeli ülke haline geldik. Daha önce İngiliz taraftar olayında da ülkemizde böyle bir hadise yaşanmıştı. Dolayısı ile uluslararası imaj noktasında ciddi darbe almış bulunmaktayız. Tabii ailenin beklentisini tam karşılayamadı. Geride yalnız başına kalmış bir anne ve bir kız kardeş var. Kız kardeş bu hadisenin üzüntüsüyle çocuğunu kaybetti" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle