Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Marko Ivkovic cinayeti davası başladı

Galatasaray Liv Hospital ile Kızılyıldız arasındaki THY Avrupa Ligi maçı öncesi çıkan olayda Sırp taraftar Marko Ivkoviç'in hayatını kaybetmesine ilişkin 1'i tutuklu 7 sanığın, “Haksız tahrik altında adam öldürmeö suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya başlandı.

Yüksel KOÇ / İstanbul DHA
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Liv Hospital ile Kızılyıldız takımları arasında 21 Kasım 2014'te Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanan THY Avrupa Ligi maçı öncesi çıkan olayda Sırp taraftar Marko Ivkoviç'in öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması bugün Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanık Kadri Aktaş ile tutuksuz sanıklar Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Çağatay Hız, Atakan Bodan, Gökhan Yıldız ve Yusuf Veliroğlu ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmada ayrıca maktul Marko Ivkoviç'in ablası Bojana Jankelic ve eşi ile İstanbul Sırbistan Konsolosu Sandra Vujinovic de hazır bulundu.


'CİNAYETİ BEN İŞLEMEDİM'
Kimlik tespitinden sonra sorgusu yapılan davanın tek tutuklu sanığı Kadri Aktaş, cinayetle suçlandığını ancak kendisinin cinayet işlemediğini söyledi. Olay tarihinde arkadaşlarıyla birlikte 1, 2 saat öncesinden maç yerine gittiklerini ve mangal yaptıklarını belirten Sanık Aktaş, "Birden büyük bir gürültü duydum. Gürültünün olduğu yere baktığımda 300-500 kişilik karşı takımın taraftarları ellerinde meşale, taş ve çelik coplarla Galatasaray taraftarına saldırdılar. Sol tarafımdan darbe aldım. Mangal yaptığım için bir elimde bıçak vardı ama bıçağı sallamadım. Olaya bakmak için yolun karşısına geçtim. Etrafımda bir takım insanlar vardı. Bana vuran uzun saçlı ve boylu birisiydi. Akabinde polis biber gazı sıktı. Bunun üzerine kalabalık dağıldı. Gazdan etkilendiğim için bıçağı orada bıraktım maça gittim. Bıçakla kimseye saldırmadım" dedi.

Sanık Aktaş, Mahkeme Başkanı Ömer Güngör'ün Aktaş'ın "Elimdeki bıçağı salladım, isabet ettiremedim" şeklinde emniyette verdiği ifadeyi hatırlatması üzerine, "Şimdiki ifadem doğrudur. Ben bıçağı sallamadım. Maçtan sonra ertesi gün Sırp taraftarların birbirlerini bıçakladıklarını kahvede duydum" dedi.

Sanıkların savunmalarını yaptığı sırada sanık avukatlarından Serdar Öktem'in sesli gülmesi üzerine mahkeme başkanı Ömer Güngör, "Avukat bey, burada bir cinayet davası görülüyor. Ayrıca karşı tarafında acısı var" diyerek uyardı.


ABLASI: BEN İSTANBUL'A TURİST OLARAK GELMEK İSTERDİM
Sırbistan'dan gelerek müşteki sıfatı ile duruşmaya katılan Marko Ivkovic'in ablası Bojana Jankelic, “Ben turistik bir şehir olan İstanbul'a turist olarak gelmek isterdim. Ancak bu şekilde gelmekten üzüntü duyuyorum. Davaya katılmak istiyorum. Anlamadığım şey 50 yaşındaki insanın genç bir insana karşı nasıl böyle bir davranış içerisinde olduğudur. Babamız öldükten sonra kardeşim evin reisi olarak kalmıştı. Kendisi tek kardeşimdir. Olaya karışan herkesten şikayetçiyim” dedi. Bojana Jankeviç Mahkeme Başkanı Ömer Güngör'ün, “Anneniz de davaya katılacak mı?” sorusunu, “Annem buraya gelemedi, psikolojik durumunun buna imkan verip veremeyeceğini bilemiyorum. Bu konuda avukatlarımız gerekli açıklamayı yapacaklardır. Sanıklardan şikayetçiyim” şeklinde yanıtladı. Mahkeme, bu celse dinlenmeyen tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.


İDDİANAMEDEN
Galatasaray ile Kızılyıldız arasında 21 Kasım 2014 tarihinde oynanan THY Avrupa Ligi maçı öncesi iki taraftar gurubu arasında kavga çıkmış, Sırp taraftar Marko Ivkoviç, bıçaklanarak öldürülmüştü. Olaydan sonra Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında olaya karıştıkları iddiasıyla Kadri Aktaş, Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Çağatay Hız, Atakan Bodan, Gökhan Yıldız ve Yusuf Velioğlu gözaltına alınmıştı. Kadri Aktaş tutuklanmış, diğer 6 kişi serbest bırakılmıştı. Hazırlanan iddianamede 7 kişilik bu gurubun sırp taraftarlara saldırdığı, Kadri Aktaş'ın kavga sırasında Marko Ivkoviç'i bıçakladığı bilgisine yer verilerek, Kadri Aktaş'ın pantolonunda maktül Ivkoviç'in kan lekesine rastlandığı belirtilmişti. 7 taraftar, “Haksız tahrik altında kasten adam öldürme” suçundan yargılanıyorlar.


Bunları da Beğenebilirsiniz