DÜZCE HABERLERİ

"Marketlerin raf ile kasa fiyatlarını kontrol edin"

AA / Ömer Ürer
30.12.2014 - 11:11Son Güncelleme :

- TÜDER Genel Başkanı Küçük: "Satın alınan ürünlerin kasada ödemesi yapılırken raf ya da etiket fiyatıyla kasadaki fiyatının birbiriyle uyumlu olup olmadığı iyi kontrol edilmelidir" - "Etiket fiyatı ya da reklamlarda ilan edilen fiyatın kasa fiyatından farklı olması halinde, hangi fiyat tüketici lehine ise o fiyat işletmeler tarafından uygulanmak zorundadır"

YEREL HABERLER DÜZCE

AA / Ömer Ürer

DÜZCE (AA) - ÖMER ÜRER - Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, vatandaşların, satın aldıkları ürünlerin ödemesini yaparken raf ve kasadaki fiyatların birbirleriyle uyumlu olmasına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının üzerine, kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dahil satış ve birim fiyatlarını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulmasının yasal zorunluluk olduğunu anlattı.

Etiket konulması mümkün olmayan hallerde ise aynı bilgileri kapsayan listelerin kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde uygun yerlere asılması gerektiğini vurgulayan Küçük, şöyle devam etti:

"İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinin de gösterilmesi gerekmektedir. İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimden önceki fiyattan daha düşük fiyatla satışa sunulduğunun ispatı satıcı veya sağlayıcıya aittir. İndirimin miktarı veya oranı hesaplanırken indirimli satış fiyatından bir önceki satış fiyatı esas alınır. Fiyat indirimine giren mal veya hizmetin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, indirimli satış fiyatının, malın veya hizmetin indirim öncesi satış fiyatıyla birlikte ve aynı büyüklükte gösterilmesi zorunludur."

- Kredi kartıyla ödemeler

Küçük, kasalarda ödeme sırasında dikkat edilmesi gerekenlere de değindi.

Tüketicilere bu konuda uyarılarda bulunan Küçük, şunları kaydetti:

"Satın alınan ürünlerin kasada ödemesi yapılırken raf ya da etiket fiyatıyla kasadaki fiyatının birbiriyle uyumlu olup olmadığı iyi kontrol edilmelidir. Reklamlarda duyurulan fiyatlarla etiket fiyatlarının uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yürürlükteki Fiyat Etiketi Yönetmeliği hükümleri gereğince etiket fiyatı ya da reklamlarda ilan edilen fiyatın kasa fiyatından farklı olması halinde, hangi fiyat tüketici lehine ise o fiyat işletmeler tarafından uygulanmak zorundadır. Kredi kartıyla ödeme yapılması durumunda da tahsil edilen miktarın, ürün ya da toplam alışveriş bedeliyle uyumlu olup olmadığına bakılmalıdır. Kredi kartından hatalı tahsil edilen tutarın sonradan fark edilmesi halinde alışveriş sonrası alınan fatura ya da fiş ve kredi kartı slipiyle alışveriş yapılan işletmeye itiraz edilmeli ya da bankayla irtibata geçilerek itiraz yapılmalıdır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Düzce haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Düzce haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Marketlerin raf ile kasa fiyatlarını kontrol edin" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:54
  • Guneş
   07:39
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:43
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı