Ege Haberleri

EGE

  Market devleri İzmir'i sevdi

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.12.2000 - 00:01

  ALMAN Sagir, Balçova'da yer aramaya başlarken, Koçtaş ile İzmir'de toptanda rakipsiz olan Metro, Çiğli'de yeni merkezler açmak için harekete geçti. Küçük ölçekli gross marketler zincirine de giren hiperler arasında yeni bir rekabet başladı. Migros, Şok ve Bakkalım, Fiba Holding de Endi marketleriyle, TANSAŞ ise isim değişikliğine gitmeden bu alanda hızla büyümeye başladı.

  KOMMART adlı ilk mağazasını Bornova'da açan Kombassan Holding İzmir'de 50 gross markete ulaşmayı hedefliyor. 6-7 ortaklı küçük girişimler tarafından kurulan Barış Gross Market, Mevsim, Yaşar, Yeni Ümit, Bimar, Bim adını taşıyan gross marketler 8-10'ar mağazaya ulaşmayı başardı.

  Çekim merkezi

  TİCARET Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'in Ege Bölgesi'nin başkenti olduğunu belirterek, bu yatırımların ticari hayatı daha da canlandıracağını belirtti, ‘‘3 milyonluk İzmir, bu yatırımları kaldıramaz yönündeki eleştiriler yanlış. Bu yatırımlarla nüfusumuz 10 milyonu geçecek. Çünkü çevre illerden de müşteri gelecek. İzmir hareketlilik kazanacak. Artık İzmirli, alışveriş için İstanbul'a, Akmerkez'e gitmeyecek’’ dedi.

  Hipermarket ucuz

  KİPA Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Ertan ise hipermarketlerin bakkal ve süpermarketlere göre daha ucuz olması ve bütün ihtiyaçların birarada bulunabilmesi nedeniyle herkesin tercihi haline geldiğini söyledi, ‘‘Ucuz, çünkü üreticiden çıkan mal doğruca alışveriş merkezlerinin rafına geliyor. Arada perakendeci ve toptancı yok. Böylece fiyat yüzde 20'ye varan oranlarda aşağı çekiliyor. Dolayısıyla her gelir grubuna hitap ediyor’’ dedi.

  Küçük esnaf korunmalı

  BAKKAL esnafını korumak için Mavi Marketler Zinciri oluşturan BESAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, hipermarketlerin pazara hakim olmaya çalıştığını söyledi. Bunun sonucu olarak bakkal ve bayi esnafının çok ciddi sıkıntılar yaşadığına dikkati çeken Susam, ‘‘Biz bugünleri 5 yıl önce dile getirdik. Ancak kimse dinlemedi. Küçük esnaf gerçekten zor günler geçiriyor. Mavi Market Projesi'ni Fransa'da uygulanan bir yöntemdi. Bunu İzmir'de başardık. Bizim ardımızdan, Migros da Bakkalım projesiyle bu işe başladı. Daha sonra da gross marketler yarışa girdi. Küçük esnafı koruyucu tedbirlerin mutlaka alınması gerekiyor, büyük alışveriş merkezlerinin ise şehir dışına taşınması şart’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı