Markalı alışveriş 27 milyar lirayı buldu aralıkta 20 bin kişi daha işe alınacak

Hürriyet Haber
29.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kurban Bayramı ve yılbaşının arka arkaya olması, markalı zincir mağazalarda istihdamı artıracak. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ekrem Akyiğit, bayram ve yılbaşı döneminde satışların canlandığını hatırlattı ve markaların istihdamlarında bir hareketlenmenin ‘kaçınılmaz’ olduğunu vurguladı. Aralık ayında BMD üyelerinin 20 binden fazla ek eleman istihdam edeceğini tahmin ettiklerini ifade eden Akyiğit, perakende sektörünün daha başarılı performans yakaladığını söyledi.

Gıda dışı perakendede çalışan sayısında 2008 yılının Ekim ayına göre, 2009 Ekim sonunda yıllık yüzde 2 artış yaşandığını ifade eden Akyiğit, Türkiye genelindeki yüzde 13,5 civarındaki işsizlik oranı dikkate alındığında bunun organize perakende için bir başarı olduğunu vurguladı. Akyiğit, “Diğer yandan hazır giyim sektörünün Ekim 2008’e göre Ekim 2009’da sağladığı yıllık yüzde 5 oranındaki istihdam artışı ise ayrıca dikkati çekici” dedi ve şöyle devam etti:

Bayram-yılbaşı canlılığı

“Krizin en başında markalarımızın ifade ettiği ‘kimsenin işini kaybetmemesi için önlem alınacağına’ dair söylem gerçekleşti. Önümüzdeki bayram ve yılbaşı döneminde de, satışlarda beklenen canlanmaya paralel olarak, markalarımızın istihdamlarında bir hareketlenme kaçınılmaz. Her marka, yıllık büyüme strateji planları içinde ihtiyaç duyduğu kadar eleman istihdam edecek. Markalar bu dönemde,yeni elemana ihtiyaç duyuyor. ”

BMD’nin toplam istihdamı 200 bine çıkacak

BİRLEŞİK Markalar Derneği (BMD) üyelerinin, 2008’de yaklaşık 160 bin kişiye istihdam sağlarken bu rakamın 2009’un son ayına girerken 170 bin kişiye ulaştığını bildiren Ekrem Akyiğit, 10 bin yeni mağaza açılacağını, böylece BMD’de istihdamın 190 ila 200 bine çıkabileceğini belirtti
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı