« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Marka değeri Türk hocalarla yükselecek

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından iki yılda bir organize edilen Uluslararası Teknik Direktör Gelişim Semineri, bugün Antalya'da başladı. 10-11 Ocak'ta Antalya Titanic Resort Otel'deki seminere 600'e yakın teknik direktör katılıyor.

DHA
SON GÜNCELLEME

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener seminerin açılışında yaptığı konuşmada hangi mevkide görev yaparsa yapsın, tüm teknik sorumluların futbol ailesinin en büyük yükünü taşıyan bireyleri olduğuna dikkat çekerek, "Sizler; tribünleri dolduran futbol tutkunları ve ekranları başındaki milyonlarca futbolseverin odaklandığı bu güzel oyunda keyfi en çok belirleyenlersiniz… Futbolla yeni tanışan çocuklarımızı keşfeden, yetiştiren ve hazırlayan da yine sizlersiniz. Türk futbolunun marka değeri, Türk teknik adamının değeri ile birlikte yükselecek. Ülkemizin büyük potansiyelinde, bu ülke için hep beraber gelişerek, hep beraber kazanacağız. Kısacası tüm teknik adamların başarısı futbolumuzun da başarısıdır" ifadelerini kullandı.

Başkan Özgener, yapılan devrimsel projelerle Türk antrenörünün çalışma alanının önce yurt içinde ardından da yurt dışında bir hayli genişleyeceğini ve antrenör ihracatının çok daha fazla artacağını söyledi.

EĞİTİME REKOR BÜTÇE

Türkiye Futbol Federasyonu'nun teknik adamların gelişimini ana öncelik olarak belirlediklerinin altını çizen Mahmut Özgener; geliştirilen projelerin yanı sıra; 2 yılda açılan 10 yeni lig ve sayısız futbol organizasyonları, teknik adamlar için daha çok çalışma alanı oluşması anlamına geldiğini söyledi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun 88 yıllık tarihinde rekor bütçeyi eğitime ve AR-GE'ye ayıran bir yönetim bulunduğunu belirten TFF Başkanı, 2008'den bu yana gerçekleşen devrimsel projelerle, Türkiye Futbol Federasyonu'nu sadece milli takım başarısına endeksli ve profesyonel ligleri organize eden bir kurum olmaktan sabır ve kararlılıkla çıkardıklarını vurguladı.

1 MİLYON OKULLU ÇOCUK FUTBOL OYNAYACAK

Bu sezon uygulamaya koyulan Bölgesel Amatör Lig ve A2 Ligi bu kapsamdaki önemli yeniliklerden biri olduğuna değinen Özgener sözlerini şöyle sürdürdü:

"77 ilden 140 takımın katıldığı Bölgesel Amatör Lig, özellikle profesyonel takımı olmayan bölgelere futbol coşkusu yaşatıyor. Gençlik Geliştirme Liglerimize de her geçen gün yeni kategoriler ekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz okul futbolu organizasyonlarını çeşitlendiriyoruz. 2010 sonu itibariyle 460 bin olan okul futbolundaki çocuk sayısını da 2013 sonuna kadar 1 milyona çıkaracağız. Bu lig ve organizasyonların en önemli amacı; ülkemizin her bölgesinde daha fazla kişinin futbola katılmasını sağlamak. 2 yıl önce 200 binlerde devraldığımız lisanslı futbolcu sayısını yüzde 100 artışla 500 bine çıkarmanın gururu içindeyiz. 1 yıl önce hayata geçen ve 200'e ulaşacak Futbol Teknik Eğitim Merkezleri'nde de yılda 12 bin geleceğin yıldız adayı yetişecek."

TÜM KULÜPLERİN OYUNCU İZLEME ANTRENÖRÜ OLACAK

Eğitimin teknik direktörün gelişiminde kuşkusuz en önemli unsur olduğunun altını çizen Mahmut Özgener, "JIRA konvansiyonu üyeliği ile birlikte Türkiye Futbol Federasyonu artık UEFA standartlarında eğitim verecek bir konuma geldi. Üniversite ve akademisyenlerle geliştirilen antrenör eğitim projeleri ile birlikte eğitimlerin kalitesi ve niteliği arttı. Bununla birlikte talimatlarımızı da güncelleştirdik. Kulüplerimize oyuncu izleme (scouting) antrenörü istihdam etme zorunluluğu getiriyoruz. Ayrıca teknik adam ve antrenör kursları talimatlarında çok önemli değişiklikler yaptık. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'da ilk kez açılacak bölgesel kurslar ve yine bu bölgede ilk kez başlatılan Deplasmanlı Gençlik Geliştirme Ligleri çok önemli bir gelişme. Daha da önemlisi, Futbol Genel Direktörlüğü'nün kurslara katılım kriterlerinde yaptığı yeniliklerle, kurs kayıtlarında ilk başvuruyu yapana değil futbolun içinden gelenlere öncelik sağlayan bir sisteme geçildi" diye konuştu.

PROFESYONEL OYUNCULARA YÖNETİCİLİK VE TEKNİK ADAMLIK EĞİTİMİ

Eğitimin, kurslara ve belli periyotlara sıkışmadan sürekli hale getirilmesi için zengin içerikli bir e-portalın çok yakında kullanıma açılacağını ifade eden Özgener, "Tüm bilgi, doküman ile videolar yazılı ve görsel ortamda olacak. Antrenör eğitimleri ve yayınlarına kulüplerdeki ofislerinizden, evlerinizden kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Müfredatları tamamladığınızda, birikim ve yeteneğiniz tek bir sınavla sınanmayacak, değerlendirmeleriniz daha geniş bir zaman diliminde gerçekleşecek. Projeleri kurgularken profesyonel oyuncuları da düşünüyoruz. TFF olarak, profesyonel oyuncuların, futbol hayatı bittikten sonra futbolun antrenörlük dışındaki alanlarında da hizmet vermesini amaçlayarak, oyunculara yönelik profesyonel yöneticilik eğitimi vereceğiz. İleride teknik adamlık yapmak isteyen aktif oyuncular da futbolculukları bitmeden e-öğrenme metodu ile uzaktan eğitim almaya başlayabilecek" şeklinde konuştu.

TFF FUTBOL GENEL DİREKTÖRLÜĞÜ KURULDU

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, "A Milli Takım alt yapısını oluşturan tüm yaş gruplarındaki milli takımları, milli takımların oyuncu havuzunu kapsayan ligleri ve Eğitim Departmanını da kapsayacak şekilde TFF Futbol Genel Direktörlüğü kuruldu. Bu önemli bölümün başına da Ersun Yanal'ı getirdik. Sayın Yanal ve futbol genel direktörlüğü, Mart ayından bu yana tüm unsurları ile futbolumuza değer katacak stratejiyi hayata geçiriyor" dedi.

FUTBOL EKOLÜ İÇİN ORTAK DİL

Futbol ekolü oluşturmak için öncelikle bir ortak dil oluşturmak çalışmasına başlandığını belirten Özgener, "Böylece oluşacak ortak akıl kurgusu da futbolun bilimle kucaklaştığı ve ülke gerçeklerimizle biçimlenen bir yapıda hayata geçiyor. Ortak belleğimize dönük tüm projelerdeki en büyük iş ortağımız TÜFAD. Başta başkan sayın İsmail Dilber olmak üzere tüm TÜFAD camiası ile antrenör gelişimine yönelik projelerde en üst düzeyde işbirliği gerçekleştiriyoruz. Son olarak final aşamasına gelinilen Altyapı Teşvik Ligi de, altyapıdan oyuncu oynatacak kulüplerimizi maddi açıdan kaynak yaratacak bir uygulama olacak" diye konuştu.

ERSUN YANAL BİLGİLENDİRDİ

Bu arada Özgener'in ardından TFF Genel Direktörü Ersun Yanal da katılımcıları yaptığı sunumla bilgilendirdi. Dünya futbolunda bugün Türkiye'nin yerini önemsediğini ve genç nüfusun futbolda önemli pozisyon aldığını vurgulayan Yanal, sistemli çalışma başlattıklarını belirtti. Yaptıkları çalışma ve programlar ile ilgili sunum yapan Yanal, projelerle ilgili teknik adamları bilgilendirdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz