İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Mark Mobius: Türkiye’de insanlar çok üretken, faizler de fena değil

DHA
26.06.2018 - 10:02Son Güncelleme :
Mark Mobius: Türkiye’de insanlar çok üretken, faizler de fena değil
DHA

Hilal Sarı / İstanbul, 26 Haziran (DHA) – Gelişmekte olan pazarlar konusundaki uzmanlığıyla tanınan dünyaca ünlü yatırımcı Mark Mobius, İstanbul’da konuşmacı olarak katıldığı CEF Konferansı’nda Türkiye’de insanların üretkenliğini muazzam bulduğunu söyledi ve “Türkiye’de faizler de fena değil” diyerek konuşmasına espiri ile başladı.
Emtia fiyatlarının yükselmeye devam edeceğine ve gelişen pazarların önemine vurgu yapan Mobius konferansta şunları söyledi:
“Türkiye'ye birçok kez geldim, insanların üretkenliği muazzam. Faizler de fena değil.
“Bugün size gelişen piyasaların tarihi hakkında bir genel bakış vermek istiyorum.
“Gelişen pazarlara baktığınızda 2017'de dünya değişmiş durumda. Daha önce 1987'de gelişen ülke fonlarını kurduğumuzda birkaç Asya ülkesi ve Meksika vardı.
“Çin, Dubai gibi ülkelerin 25 yıl önceki haline bakın. Şu anda ofisimizin olduğu yerde yeller esiyordu.
“Gelişen ülkeler küresel GSYH'nin yüzde 50'sinden fazlasını oluşturuyor.
“1987'de finans piyasalarının sadece yüzde 25'i gelişen pazarlardı.
“Bu yüzden Türkiye'yi ve gelişen pazarları seviyoruz.
“Demografik bileşenlere baktığınızda ise gelişmiş ülkelerde ortalama yaş 41, gelişen ülkelerde 33. Bir insanın en üretken yaşları.
“Bugün döviz rezervlerinin yarısından fazlası gelişmekte olan ekonomilerde.
“Kamu borcu gelişmiş ülkelerde çok yüksek fakat gelişen ülkelerde daha sağlıklı düzeyde.
“Uzun vadeli performansına baktığınızda MSCI endeski ve küresel piyasaların performansı karşılaştırıldığında, gelişen pazarlarının
“Kız kardeşim 2007'de gelişen pazarlara yatırım yapmıştı. Sonra kriz oldu. Bir gün gelişen ülke performansı dipteyken ziyarete gittim, kapıyı vurdum. Açmadı ve şöyle seslendi: "Kapıyı açmıyorum, paramı geri getirene kadar."
“Kapıyı açarsak paranı nasıl geri kazanacağını söylerim dedim. Daha da fazla al dedim. Tabi durumu yetmemişti ama çok iyi olurdu.
“Dünyanın en hızlı büyüyen on ekonomisine bakarsanız hepsinin gelişmekte olan ve gelişme ihtimali olan pazarlar olduğunu görürsünüz. Çin ve Hindistan dışında hepsi Afrika'dan gelişme ihtimali olan pazarlar.
“Şimdi bile yuanın değeri doların değerinin yüzde 25 altında bu da Çin’i cazip kılıyor.
“Para biriminin zayıf olması kötü birşey değil.
“Emtialarda neler oluyor? 30 Ekim 2017’deki düzeyine göre petrol yüzde 90, paladyum yüzde 90’a yakın ve birçok emtia ciddi değerlendi.
“Demir cevheri ithalatı arttı Çin’den dolayı. Çin’in petrol tüketimi de arttı. Bakır fiyatlarına da bakarsanız fiyatların yükseldiğini göreceksiniz. Lityum (elektrikli araç bataryaları için) ise uçuyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mark Mobius: Türkiye’de insanlar çok üretken, faizler de fena değil haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı