Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Marie’den hayat vasiyeti

  Erol AKKIR / DHA - Mesude ERŞAN
  24 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ağustos 2012 - 07:15

  Yakınlarıyla Antalya’da tatil yapan Fransız cerrah Nadia Marie Emmanuel Cartier Meylan sukayağından denize düştükten sonra beyin kanaması geçirdi. Hayatını kaybeden cerrahın vasiyeti üzerine bağışlanan organlarıyla üç kişi hayat buldu.

  FRANSIZ plastik cerrah Nadia Marie Emmanuel Cartier Meylan (51), tatilini geçirmek için erkek arkadaşı, kızı, kızının erkek arkadaşı ve 3 arkadaşıyla birlikte Antalya’ya geldi. 17 Ağustos’ta Lara’da kaldığı otelin plajında sukayağı yaparken denize düştü ancak sukayağı yapmaya devam etti. Denizden çıktıktan sonra bir süre sahilde yürüyüş yaptı, mini bar önünde “Başım ağrıyor” diyerek kusmaya başladı. İlk müdahaleyi yapan otelin sağlık görevlileri, Meylan’ı ambulansla Antalya Özel Yaşam Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırdı. Beyin kanaması geçirdiği anlaşılan kadın acilen ameliyata alındı.

  İki günlük mücadele

  Nadia Marie Emmanuel Cartier Meylan yoğun bakım ünitesinde iki gün yaşam mücadelesi verdi ancak, 19 Ağustos’ta beyin ölümü gerçekleşti. Cartier Meylan’ın sevgilisi ve kızı organ bağışı yapmak istediklerini söyledi. Özel Yaşam Hastesi Başhekimi Dr. Cengiz Denizer, Meylan’ın daha beyin ölümü tetkikleri sürerken yakınlarının organlarını bağışlamaya karar verdiğini söyledi.

  Aile tereddüt bile etmedi

  Dr. Denizer, “Çok duyarlı bir aileydi. Burada yaptığımız tetkikleri Fransa’daki doktorlara gönderdiler. Fransız doktorlar da beyin ölümünün gerçekleştiğini söylemişler. Aile tereddüt etmeden organları bağışladı” dedi. Meylan’ın iki böbreği ve karaciğeri, Sağlık Bakanlığı bekleme listesinde yer alan hastalara nakledilmek üzere Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ve Konya Meram Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldü. Organların alınmasını organize eden ekipte yer alan Seval Kökçen, karaciğer ve böbreklerin kullanılabildiğini ancak kalbin uygun bulunmadığı için yerinde bırakıldığını söyledi. Meylan’ın organları alındıktan sonra cenazesi otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

  3 Türk’e hayat verdi

  AKDENİZ Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’ne götürülen iki böbrek, Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ve Op. Dr. Birkan Bozkurt tarafından üç çocuk annesi Emine Bilensoy’a (45) ile adının açıklanmasını istemeyen ve 21 yıldır diyalize girdiği kaydedilen B.Y. isimli hastaya nakledildi. Karaciğeri, Konya Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki bir hastaya nakledildi. Cartier Meylan’ın bazı organları da tıp fakültesi öğrencilerinin eğitiminde kullanılmak üzere Akdeniz Üniversitesi’ne bağışlandı.

  ‘Mekanı cennet olsun’

  On yıldır böbrek hastası olan ve 4.5 yıldır diyalize bağımlı bir hayat sürdürdüğünü söyleyen Emine Bilensoy, “Bana böbreği bağışlayıp hayata tutunmamı sağlayanlardan Allah razı olsun. Ölen kişinin de mekanı cennet olsun” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı