MARDİN HABERLERİ

Mardinliler Bayramlaştı

IHA
24.09.2015 - 10:23Son Güncelleme :

Bayram namazı için camilere akın eden Mardinliler, namazdan sonra camide bayramlaştı.

IHA

Bayram namazı için camilere akın eden Mardinliler, namazdan sonra camide bayramlaştı.
Kurban Bayramı coşkusu günün ağarmasıyla birlikte başladı. Mardin ve ilçelerinde sabahın erken saatlerinde bayram namazı için küçük büyük herkes camilere akın etti. Mardin Ulu Camii, Fuat Yağcı Camii, Kuba Camii, Şeyh Raşit Camii gibi büyük camiler sabahın erken saatlerinde kısa bir sürede doldu taştı. Kılınan bayram namazı sonrası hutbe verildi. Nusaybin İlçe Müftülüğü Vaizi Ruhullah Öz tarafından verilen hutbede küskünlük ve kırgınlıkların giderilmesi için bu günlerin birer fırsat olduğuna dikkat çekildi. Bu günü diğer günlerden ayıran iki önemli etkenin olduğunu kaydeden Öz, bunları hac ve kurban olarak açıkladı. Öz, “Bizler maalesef hac ibadetini yerine getirmekten bu sene de mahrum kaldık, o zaman gelin hep beraber ikinci ibadetin menfaatinden ve faydalarından mahrum kalmayalım” dedi.
Kurbanın kelime olarak “yakınlaştıran” anlamına geldiğini aktaran Öz, kurbanın Hz. Adem’den başlayıp Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ile kemale ulaşan müstesna bir ibadet olduğunu dile getirdi. Öz, “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), ümmetinin geleceğinin önünde iki önemli tehlikeden biri olarak dünyevileşmeyi görüyordu. Allah Resulü, sürekli ‘Aman ha dünyevileşmeyin, Yahudileşmeyin’ diyordu. Kurban, dünyevileşme temayülüne karşı Müslüman biriyi koruyan ilahi bir zırhtır” diye konuştu.
Hutbeden sonra cami cemaati müsafahada bulunarak birbirleriyle bayramlaştı. Camilerdeki bayram kutlamasının ardından bu kez mezarlıkların yolu tutuldu. Kaybettikleri yakınlarını ziyaret eden vatandaşlar, yakınlarının mezarı başlarında uzun süre dua ettikleri ve Yasin-i Şerif okudukları görüldü. Mezarlık ziyaretinin ardından akraba ziyaretlerine geçildi. Akraba ziyaretinin ardından ise kurbanlar kesilecek ve etleri fakirlere dağıtılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden Mardinliler Bayramlaştı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Eylül 2015 tarihinde saat 10 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mardinliler Bayramlaştı haberi güncellenecektir.

MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:35
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:09
 • Yatsı
  18:40
Sayfa Başı