Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mardinli kadını da görsene Gönül Hanım

  Bülent SARIOĞLU / ANKARA
  04.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.01.2011 - 00:36

  AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey’in, Mardin Belediyesi’nin düzenlediği dualı, semahlı alternatif yılbaşı gecesindeki sözleri tartışılıyor.

  Şahkulubey, Mardin’deki yılbaşı izlenimlerini “Şehirde gezdiğimde bir modernizm havası ile bazı dükkanlardaki o süsleri gördüğümde üzüldüm. Modernleşelim diye özümüzü kaybetmememiz lazım” sözleriyle dile getirmişti.

  Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun CHP’li üyesi Ahmet Ersin, komisyonun Mardin raporunu anımsatarak “Önce Mardinli kadınlar ve kız çocuklarının acınacak halini görün Gönül Hanım” dedi. CHP’li Ersin, Şahkulubey’in öncelikle iliyle ilgili raporu okumasını isteyerek şunları söyledi: “Yeni yıl yeni umut, yeni beklentiler demek. Dünyanın her yerinde her kesimce kutlanıyor. Mardinli kadınların çok önemli sorunları var. İntiharlar son derece yaygın. Kız çocuklarının söz hakkı yok, eğitimleri alt düzeylerde. Özellikle kadın bir milletvekilinin bunlarla meşgul olması gerekirken farklı şeylerle uğraşması üzüntü verici. Ben de buna üzüldüm. Önce ilindeki kadınların ve kız çocuklarının acınacak halini ve 21’inci yüzyıla yakışmayan durumlarını iyileştirmesi gerekir.”

  Mardin adına üzüldüm

  CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de “Mardin hoşgörünün başkenti. Orada her dinden insan var. Hoşgörünün başkentinde ‘dinlerarası diyalog’ diye ‘medeniyetler ittifakı’ diye büyük laflar etmesini biliyorlar. İş güncel yaşama geldiğinde söylediklerini uygulamaya geçiremiyorlar. Mardin adına üzüldüm. Belki başka kentin milletvekili söyleseydi bu kadar üzülmezdim” dedi.

  Mardin raporu

  - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun Mardin Mazıdağı YİBO’daki öğrencilerin durumuyla gündeme gelen raporunda, ildeki kadın ve kız çocuklarının sorunları da yer alıyor. Yetkililerin rapordaki bazı tespitleri şöyle:
  - Mardin’de aile içi şiddet oldukça yaygındır. Kadın sadece kocasından değil, kayınvalidesi ve eşinin kardeşlerinden de şiddet görüyor. Sorunun çözümü için kanaat önderleriyle görüşmeler yapılsa da yeterli ilerleme sağlanamamıştır. İntiharlar içinde kadınların oranı yüzde 90 civarındadır.
  - Toplumda çocuğu insan yerine koymama (özellikle kız çocukları için) meselesi çok yaygındır. Kız çocukları 13-14 yaşlarında evlendirilmekte ya da bir başkasına kuma olmaktadır. Kadınların (özellikle köylere gidildiğinde) yaklaşık yüzde 60’ı Türkçe konuşmayı bilmezken, okuma yazma bilmeme oranı da kadınlarda çok yüksektir.
  - Cehalet ve çok çocuktan kaynaklanan fakirlik, bölgedeki en önemli problemdir. Hane başına düşen çocuk sayısı 7,8’dir. Az çocuklu memur aileleri ortalamayı azaltmaktadır.

  Sözleri esnafı üzdü

  Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Gazan Şahkulubey’in sözlerine üzüldüm. Çünkü genelde esnafımız modernleşme uğruna özünü asla kaybetmez. Dünyanın her yerinde yılbaşı şenlikleri ve dükkanlar süsleniyor. Bu demek değildir ki insanlar özünden uzaklaşıyor. Hem çok kültürlülüğün sembol kenti diyorsunuz. Hem de işyerini süsleyen esnafımıza tepki gösteriyorsunuz. Biz şimdiye kadar Kuran-ı Kerim, ilahiler ve dualı sema gösterili yılbaşı kutlaması görmedik. Bu da demektir ki kültür kenti olan Mardin’imiz tüm dünyada olduğu gibi kültürlü bir şekilde yeni yıl kutlamaları yapmıştır.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı