Gündem Haberleri

  Mardin'de 20 trilyonluk Picasso ele geçirildi

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso'nun ‘‘masa başında ellerinde kadeh taşıyan 2 insan figürü’’ tablosu, Mardin'de ele geçirildi.

  Türkiye'de son bir yıldır polis operasyonu sonucu ele geçirilen Picasso sayısısı hızla artıyor. Bir tablo da Mardin'de ele geçirildi.

  Adana Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekipleri, duyumlardan yola çıkarak gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda ünlü ressam Picasso'nun bir başka tablosunu da Mardin'de bulunduğunu belirlediler. Aracılarla bağlantı kuran polisler, alıcı gibi davranarak Mardin'de Derviş S. ile buluştular. Derviş S. ile anlaşan Mali Şube ekipleri, Picasso'nun 80'e 62 cm boyutundaki tablosunu teslim aldıkları sırada suçüstü yaptılar. Operasyon çerçevesinde, Derviş S.'ye aracılık yapan Ali İ., Erol T., Fevzi B. ve Ali O. isimli kişiler de gözaltına alındı. Derviş S.'nin yapılan sorgulamasında, Picasso'nun tablosunu bir süre önce tanımadığı iki kişiden 3 bin dolar karşılığında satın aldığını itiraf ettiği bildirildi.

  Yetkililer, araştırmaların sürdüğünü, Picasso'nun tablosunun bu kişilerce nereden alındığının bilinmediğini, Irak'ın Kuveyt'i işgali sırasında saraydan çalınmış olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu söylediler. Ele geçirilen tablonun yapılan inceleme sonucunda Picasso tarafından 1920 yılında tual üzerine yapıldığı anlaşıldı. Yetkililer, tualin arkasındaki yazıların da bunu tescil ettiğini belirttiler. Tablonun piyasa değerinin 15-20 trilyon lira arasında olduğu tahmin ediliyor.

  3 BİN DOLARA ALMIŞLAR

  Adana Mali Şube ekiplerinin operasyonu sonucu, ellerinde Picasso tablosu bulunan 5 kişi yakalandı. Tabloyu alıcı kılığındaki polise satmak isteyen sanıklar, tanımadıkları 2 kişiden tabloyu 3 bin Dolara satın aldıklarını belirttiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı